Bağlantıda Kalın

Isparta

4 asırlık gelenek gelecek nesillere aktarılıyor

Yayınlanma

,

Başkan Başdeğirmen: Geleneklerimiz ve

Başkan Başdeğirmen: Geleneklerimiz ve tarihimizle hem devlet hem millet oluyoruz

Isparta Belediyesi 4 asırdır süre gelen Kurban İndirme geleneğini yaşatmaya devam ediyor. Geleneğe göre kurbanlıklarını alan ve çobanlara belli bir ücret karşılığı teslim edilerek yaklaşık bir ay dağlarda bakılan küçükbaş hayvanlar, arife günü sahipleri tarafından teslim alınıyordu. Bu gelenek bu yılda Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in öncülüğünde geniş katılımla yaşatıldı.

Arifeden bir gün önce Gökçay Mesireliği alanından başlatılan gelenekte ilk olarak mehteran ve halk oyunları gösterisi yapıldı. Alana Yörük çadırı kurulurken, davetliler için müzik dinletisi sunuldu. Doğancı ve Keçeci Mahalle Muhtarlıklarıyla birlikte Gökçay’dan başlatılan etkinlik kurbanların develer, eşekler, davul ve zurnalar eşliğinde Keçeci Mahallesine indirilmesi, duaların yapılmasıyla son buldu.

Programa Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve eşi Şadiye Başdeğirmen, CHP Isparta Milletvekili Yalım Halıcı, MHP Isparta Milletvekili Hasan Basri Sönmez, AK Parti İl Başkanı Furkan Cem Er, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Halil İbrahim Güleç, MHP İl Başkanı Önder Topçu, İYİ Parti İl Başkanı İbrahim Tekeli, ITB Başkanı Hüdai Şahin, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Isparta Şube Başkanı Ali Savcı, Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı Mahmut Gülcü, kamu kurum kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mahalle muhtarları, belediye meclisi üyeleriyle çok sayıda vatandaş katıldı. Kurban indirme merasimine Vali Aydın Baruş da eşlik etti.

Programda Doğancı Mahallesi Muhtarı Ali Divarcı, 400 yıldır süregelen kurban indirme geleneğini anlatırken, “Belediye Başkanımızla bu unutulmaya yüz tutmuş gelenek 5 yıl önce yeniden başlatıldı. Geleneğimizi bu yılda yaşatıyoruz. Bu ağalığı yaptığı için sayın başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Isparta Muhtarlar Derneği Başkanı ve Keçeci Mahallesi Muhtarı Gökhan Büyükleblebi de, unutulan geleneğin Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ile hayat bulduğunu dile getirdi. Büyükleblebi, “Milletler, devletler, gelenekleri, örfleri ve adetleri sağlam olduğu sürece ayakta kalır. Başkanımız sayesinde bu geleneğimizi yaşatmanın mutluluğunu yaşıyoruz, kendisine çok teşekkür ediyoruz” görüşlerinde bulundu.

Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı Mahmut Gülcü ise Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in öncülüğünde düzenlenen kurban indirme geleneğine 2 yıl önce de katıldığını belirterek, bu geleneğin örf ve adetlerin sürdürülebilmesi noktasında önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. Gülcü, “Bundan dolayı ben belediye başkanımız Şükrü ağabeyime teşekkür ediyorum. Isparta her türlü dinamiğiyle birlik beraberliğiyle çok önemli bir kent. Şükrü başkanıma Andık’ta yapmış olduğu o doğal şelale ve cam terastan dolayı teşekkür ediyorum. Gittiğimiz her yerde Isparta’daki bu değerleri, güzel çalışmaları anlatıyoruz” ifadelerinde bulundu.

İl Beyi Mustafa Küçükyaman da kurban indirme geleneğinin yaşatılmasında emeği geçen başta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen olmak üzere herkese teşekkür etti. Küçükyaman, “Bizde bir söz var, ‘derdine düşen deveyi görür’ diye. Buradan Türk kültürünün derdine düşen bütün herkese teşekkür ederken, Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Başdeğirmen sayesinde Yörük Türkmen kültürünü ‘Yörükler Şehirde’ sloganıyla şehre getirmiş ve Yörük göçünü düzenlemiştik. Halkımız büyük ilgi gösterdi, derdine düştü. Biz de derdine düşenler olarak deveyi gördük inşallah hep görelim, hep beraber olalım birliğimiz, daim olsun” diye konuştu.

CHP Isparta Milletvekili Yalım Halıcı ise adetlerin, geleneklerin ve kültürlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasının çok kıymetli ve önemli bulduğunu söyledi. Halıcı, “Şehirleri ülkeleri ayakta tutan yeni nesillere taşıyan, onun ömrünü belirleyen o kültürlerin o gelenek ve görenekler ömrünün uzun olmasıyla eş değerdir. 4 asırdır yapılan bu geleneğin yeni kuşaklara aktarılmasını da çok kıymetli ve önemli buluyorum. Bayramlar, birlik ve beraberliğimizi kardeşlik duygularımızı ön plana çıkaran günlerdir. Tüm kıymetli hemşerilerimizin bayramını kutluyorum. Hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

MHP Isparta Milletvekili Hasan Basri Sönmez, kurban indirme geleneğinin yaşatılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Sönmez, “Türk ve İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutluyorum” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, kurban indirme gibi geleneklerin kendileri için çok önemli olduğunu, bu geleneklerin unutulmadan yaşatılması gerektiğini dile getirdi. Çocukların bu günleri hatırlayarak, bu güzellikleri yaşamak için gelecekte emek vereceklerini ifade eden Başkan Başdeğirmen, “Çocuklar şimdi buralarda dolaşıyor ben de çocukken bu bahçelerde dolaşan biriyim. Hemen 2 bahçe altı da bizim bahçemizdi. O bahçemizde çok zamanlar geçirdik. Kurbanlıklar inerken bizde keyifle seyrederdik, o günleri hiç unutmadık. Biz bir ay boyunca o sürünün geleceği günü beklerdik” diyerek çocukluğunda yaşadığı kurban indirme geleneğiyle ilgili anılarını anlattı.

Kendilerinin çocukken yaşadığı mutluluğu şimdiki çocukların yaşamasını istediklerini ifade eden Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Bizim kültürümüz bizim geleneklerimiz bizlere çok güzel şeyler öğretti. Eğer biz geçmişimizi bilemezsek kültürümüzü, geleneğimizi, örf ve adetlerimizi takip edip bizden sonraki nesillere bırakamazsak biz burada çok büyük bir kabahat işlemiş oluruz. Biz yapalım bizden sonrası devam ettirsin. Bizler kültürümüzle, geçmişimizle, örf adetlerimizle ve geleneklerimizle daha önemlisi tarihimizle hem devlet oluyoruz hem millet oluyoruz. Geçmişi olmayanın geleceği olmaz derler. Bizim çok değerli bir geçmişimiz var. Rahmetli Mustafa Gürkan vardı, bir çoğumuz bilir. Isparta’mıza 5 tane okulu yaptırdı. Her yıl tek başına sadece bu geleneğin devam edebilmesi için çok büyük emekler verirdi. Onun arkasından bizler de bu geleneği yaşatıyoruz. Tüm hemşehrilerimin Kurban Bayramı’nı kutluyorum. Rabbim bayramımızı mübarek eylesin, hepimize de güzel günler nasip etsin” dedi.

Konuşmaların ardından Keçeci ve Doğancı Mahallesi muhtarları Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e kurban indirme geleneğini yaşattığı için plaket takdim etti.

Buradaki programın ardından kurbanlıklar Gökçay’dan indirilmeye başlandı. Kurban indirme merasimine Isparta Valisi Aydın Baruş da eşlik etti. Gökçay’dan başlatılan etkinlik kurbanların Keçeci Mahallesine indirilmesi, duaların yapılmasıyla son bulurken Başkan Başdeğirmen, küçükbaş kurbanlık için pazarlık ederek satın aldı.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

Isparta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimliğine; Özer Emin Akduman Atandı

Yayınlanma

,

Isparta Ağız ve Diş

Isparta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimliğine Özer Emin Akduman atandı.

Isparta İl Sağlık Müdürlüğüne Dr. Serhat Küçükcoşkun’un atanmasının ardından Müdürlük birimlerindeki değişiklikler de devam ediyor. Bugün yapılan atamalar çerçevesinde Isparta Şehir Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine yeni isimler göreve başladı.

AĞIZ VE DİŞ HASTANESİNDE YENİ BAŞHEKİM AKDUMAN OLDU

Bu doğrultuda; Uzun süredir Isparta Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı olarak görev yapan Özer Emin Akduman Isparta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimliğine atandı.

Okumaya Devam Et

Isparta

CHP’li Halıcı: Yaşananların Sorumlusu Köpekler mi?

Yayınlanma

,

AKP’nin hazırladığı sokak hayvanlarına

AKP’nin hazırladığı sokak hayvanlarına yönelik yasa tasarısı bugün Meclis komisyonunda görüşülmeye başlandı. CHP Isparta Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Hikmet Yalım Halıcı yaptığı açıklamada “22 yıldır Türkiye’yi AKP tek başına yönetmiyor mu? Bütün devlet gücü ve kamu kaynağını Cumhurbaşkanı Erdoğan tek başına idare etmiyor mu? Sahipsiz köpek sayısının bu kadar artmasını yıllarca izlediler. Her konuda olduğu gibi hiçbir şey yapmadılar iş krize dönüşünce de haydi köpekleri öldürelim diyorlar” dedi.

Ötanazi önerisini sert şekilde eleştiren Halıcı “Ötanazi, çok az ülkede uygulanan ve insanların çaresiz hastalıklar karşısında kendi iradesiyle istediği bir yöntem. Sağlıklı ve zararsız bir köpeğe gidip ‘seni öldürebilir miyiz?’ diye mi soracaklar. Hem tutarsız hem vicdansızlar” ifadelerini kullandı.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu bile doğru düzgün uygulanmadı. İktidar, yeterli sayıda barınak açmadı, kısırlaştırma yapmadı ve personel istihdam etmedi. Biz, ‘bakımını yap, aşıla, kısırlaştır ve sahiplendir’ anlayışını savunuyoruz. Bu katliama izin vermeyeceğiz. Hem insanımız hem de hayvanlar için sokakları güvenli hale getireceğiz.

Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (17.07.2024)

Yayınlanma

,

17 Temmuz 2024 Çarşamba

17 Temmuz 2024 Çarşamba günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

ZÜLFİ TAŞCI
YALVAÇ
YALVAÇ CAMİİ
YALVAÇ MEZARLIĞI
17.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

ARZU YÖRÜK
YALVAÇ / KUYUCAK
YALVAÇ / KUYUCAK CAMİİ
YALVAÇ / KUYUCAK MEZARLIĞI
17.07.2024 – İkindi Namazına Müteakiben

ALİ ŞENEL İZGİ
SENİRKENT
SENİRKENT CAMİİ
SENİRKENT MEZARLIĞI
17.07.2024 – İkindi Namazına Müteakiben

Okumaya Devam Et

SON HABERLER

Isparta Ağız ve Diş Isparta Ağız ve Diş
Isparta2 saat önce

Isparta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimliğine; Özer Emin Akduman Atandı

Isparta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimliğine Özer Emin Akduman atandı. Isparta İl Sağlık Müdürlüğüne Dr. Serhat Küçükcoşkun’un atanmasının ardından...

AKP’nin hazırladığı sokak hayvanlarına AKP’nin hazırladığı sokak hayvanlarına
Isparta2 saat önce

CHP’li Halıcı: Yaşananların Sorumlusu Köpekler mi?

AKP’nin hazırladığı sokak hayvanlarına yönelik yasa tasarısı bugün Meclis komisyonunda görüşülmeye başlandı. CHP Isparta Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Hikmet...

17 Temmuz 2024 Çarşamba 17 Temmuz 2024 Çarşamba
Isparta11 saat önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (17.07.2024)

17 Temmuz 2024 Çarşamba günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. ZÜLFİ TAŞCIYALVAÇYALVAÇ CAMİİYALVAÇ MEZARLIĞI17.07.2024 – Öğle Namazına...

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Isparta Belediye Başkanı Şükrü
Isparta11 saat önce

Şükrü Başkan’dan Eğirdir’e Tam Destek

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen beraberinde Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Özler Erdoğan ve Belediye Meclisi Üyesi Abdullah Ergin ve İbrahim...

Ispartalı Alihan Koyak geçirdiği Ispartalı Alihan Koyak geçirdiği
Isparta11 saat önce

Genç Yaşta Trafik Kazasında Hayatını Kaybetti

Ispartalı Alihan Koyak geçirdiği trafik kazası sonucunda genç yaşta hayatını kaybetti. Isparta’nın Şarkikaraağaç İlçesine bağlı Gedikli Köyü’nden olan ve Antalya’nın...

15 Temmuz Demokrasi ve 15 Temmuz Demokrasi ve
Isparta1 gün önce

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Akşam Programı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri akşam düzenlenen bir dizi etkinlikle devam etti. Isparta Belediyesi önünden başlayan kortejle...

16 Temmuz 2024 Salı 16 Temmuz 2024 Salı
Isparta1 gün önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (16.07.2024)

16 Temmuz 2024 Salı günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. NURİTTİN EFEYENİCE MAH.117 CAD.NO:139DOĞANCI CAMİİYENİCE MEZARLIĞI16.07.2024 –...

15 Temmuz Demokrasi ve 15 Temmuz Demokrasi ve
Isparta2 gün önce

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Isparta’da bir dizi etkinlik ve anma programı düzenlendi. 15 Temmuz Demokrasi ve...

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü
Isparta2 gün önce

Isparta Polis Asayiş Bülteni: FETÖ’den Aranan Şahıs Yakalandı

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Manisa Adli Makamlarınca FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçundan 8 Yıl 9 Ay kesinleşmiş...

15 Temmuz 2024 Pazartesi 15 Temmuz 2024 Pazartesi
Isparta3 gün önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (15.07.2024)

15 Temmuz 2024 Pazartesi günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. FATMA ÇEVİKGÜLİSTAN MAH.111 CAD.NO:246ASRİ MEZARLIK CAMİİASRİ MEZARLIK15.07.2024...

Popüler