Bağlantıda Kalın

Isparta

6 Şubat Depremlerinin Yıl Dönümü

Yayınlanma

,

Bundan tam 1 yıl önce Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremle sarsıldık. 53 bin 537 canımızı yitirdik, 107 bin 213 vatandaşımız ise yaralandı. 6 Şubat’ın 1. yıl dönümünde saat 04.17’de Vali Aydın Baruş başkanlığında AFAD İl Müdürlüğü’nde Afet Acil Durum Yönetimi Koordinasyon Kurulu üyeleri toplantıda bir araya geldi.

Toplantının başında felakette kaybettiğimiz vatandaşlarımız için saygı duruşunda bulunuldu ardından Vali Baruş tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Toplantıda Isparta’nın depreme hazırlık durumu da değerlendirilirken 6 Şubat felaketi sonrası Isparta’dan giderek bölgede çalışmalara katılan kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu arama kurtarma ekiplerine teşekkür belgesi verildi.

Basın açıklamasının başında asrın felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anarak başlayan Vali Baruş, 06.02.2023 tarihinde saat 04:17’de Kahramanmaraş Pazarcık’ da 7.7, saat 04:36’da Gaziantep Islahiye’de 6.5, ve saat 13:24’te Kahramanmaraş Elbistan’da 7.6 olmak üzere aynı gün 3 büyük deprem meydana geldiğini belirterek depremin etki alanının 120 bin km2 olup etkilenen kişi sayısının 14 milyon olduğunu söyledi.

Depremlerin ardından devletimiz tarafından yapılan çalışmaları da açıklayan Vali Baruş açıklamasında özetle şöyle konuştu: Gerçekten böyle büyük bir afete maruz kalıpta bu kadar hızlı bir şekilde bir araya gelen, el ele veren, toparlanan ve bütün imkanlarını afetin yaşandığı bölge için seferber edebilen ülke sayısı çok azdır. Buradan tüm milletimize teşekkür etmemiz lazım. Bu vesileyle de deprem sırasında veya sonrasında hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı da Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralı kardeşlerimizden halen tedavisi devam edenler var onlara da acil şifalar diliyoruz. Bu kadar büyük bir afet karşısında bir araya gelmek, kardeşçe birbirinin elinden tutmak ve tüm yüreği ile birlikte orada olmak bizim milletimizin büyüklüğünü göstermektedir. Isparta da depremin ilk anından itibaren deprem bölgesindeki kardeşlerine yardımcı olmak üzere seferber oldu. Depremin başlangıcından itibaren yapılan arama kurtarma çalışmaları başta olmak üzere deprem sonrasında yapılan yardım çalışmalarında, iyileştirme çalışmalarında Isparta olarak aktif rol aldık. Valiliğimiz, belediyemiz, diğer kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız tüm imkanlarıyla deprem bölgesine yardımcı olabilmek için harekete geçtiler. Toplamda Isparta ilinden 1.180 kamu personeli farklı tarihlerde değişik illerde görev yaptı. Afetin ilk anından itibaren afet bölgesinden ilimize gelen 18.679 vatandaşımızın geçici barınma ihtiyaçları, ilimizdeki Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında, kamu misafirhanelerinde, otel, apart ve hayırseverlerimizin evlerinde karşılandı. Halen bugün Isparta’da yaklaşık 6.800’ün üzerinde afet bölgesinden gelen vatandaşımız hayatını sürdürüyor. İlk geldikleri andan itibaren Isparta halkı depremzedelere sahip çıktı. Onlara elinden gelen her türlü yardımı yaptı, halen yapmaya da devam ediyor. Sivil toplum kuruluşlarımızın, özellikle devletimizin de yardımları devam ediyor.

Isparta olarak bizler de birinci derece deprem bölgesinde yer alan bir il olarak depremlere karşı diğer doğal afetlere karşı her zaman hazırlıklı olmamız lazım. Özellikle depreme hazırlıklı olma açısından her yıl yenilediğimiz risk azaltma planlarımız var. Bu kapsamda bir afet sırasında, deprem sırasında Isparta merkezde 55 Toplanma alanı tespit edildi. Bunları her yıl yeniliyoruz. Isparta merkezde 2 adet konteynır kent alanı 2.040 konteyneri kapsayacak şekilde, yine Isparta merkezde 19 adet çadır kent alanı 15.550 çadır kapasiteli ve 12 ilçemizde ise 28 geçici barınma alanı 18.275 kapasiteli olmak üzere yer tespitlerimiz yapıldı. Isparta genelinde kamu tesisleri, misafirhane ve yurtlarımızda da kullanılabilecek 18.900 kapasitemiz var. Isparta zemininin yapısı, zeminin statik ve dinamik özellikleri, temel ve zemin iyileştirme yöntemleri, yapı stoğu ve niteliğinin tespiti, riskli binaların güçlendirme yöntemleri, kentsel dönüşüm sorunları ve çözüm önerileri, yeni yapılar içerisinde proje uygulama ve denetim önerileri halen devam eden yapılarda da denetim etkinliğini artırılması konularıyla ilgili olarak bir rapor oluşturacağız. Bu rapora raporun hayata geçirilmesi noktasında da yerel yönetimlerimiz başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza bunları duyuracağız. Bu çalışmaların belli bir disiplin altında yapılması son derece önemli. Yani afete uğradıktan sonra üzülmek yerine afet gelmeden önce gerekli tedbirleri almak ve ondan sonra Allah’a dua etmek, tevekkül etmek, her müslüman olarak bizim esas sorumluluğunuz olmalı diye düşünüyorum. Bu yapılacak çalışmalar vatandaşlarımız nezdinde farkındalık oluşturulması da son derece önemli. Çünkü herkes evini ne kadar sağlıklı inşa ederse yarın bu afet olduğu zaman üzülmek durumunda kalmayacaktır. Memleketimizin uğrayacağı ekonomik kayıplarını ve insan kaybını da düşündüğümüzde bu afete hazırlık çalışmalarının son derece önemli olduğunu da bir kez daha düşünmemiz gerekir diye ifade etmek istiyorum.

Başlangıçta da ifade ettim yarın Allah göstermesin başka bir afet olduğunda biz tekrar bir araya geleceğiz Isparta olarak tekrar ellerimizi birleştireceğiz ve afet bölgesine yardıma gideceğiz. İlimizde Allah göstermesin böyle bir afet vuku bulduğunda Türkiye’nin dört bir tarafından her türlü yardımın geleceğini de biliyoruz. Çünkü Türk milletinin gönlü zengindir, bir yerde bir acı olduğu zaman ülkemizin dört bir tarafındaki vatandaşlarımızın kalpleri, yürekleri o açıdan titrer ve ne yapabileceğim endişesi içerisine düşer. Biz bundan eminiz. Allah bir daha böyle afetler göstermesin. Afetler olduğu zaman da milletimize her zaman böyle bir büyük bir dayanışma ruhu sergilemeyi nasip etsin diyorum.”

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

ITSO’dan Üyelerine “Uluslararası Ticarette Dijital Dönüşüm” Semineri

Yayınlanma

,

Isparta Ticaret ve Sanayi

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, iş dünyasına yönelik “Uluslararası Ticarette Dijital Dönüşüm” konulu bir seminer düzenledi. Seminer, iş dünyasının dijitalleşme sürecinde adımlarını nasıl atacağına dair önemli bir yol haritası sundu.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Günseli Boşgelmez’in sunumuyla gerçekleşen seminere ITSO Başkanı Metin Çelik, Yönetim Kurulu ve Oda üyeleri katıldı.

Seminerin açılış konuşmasında ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, günümüz ticaret dünyasının hızla değiştiğine ve bu değişimde dijital teknolojilerin kritik rol oynadığına vurgu yaptı. “Ticarette Dijital Dönüşüm” kavramının iş dünyasında köklü değişikliklere işaret ettiğini belirten Çelik, işletmelerin bu teknolojileri kullanarak verimliliklerini artırabileceklerini ve rekabet güçlerini güçlendirebileceklerini ifade etti.

Başkan Çelik ayrıca, e-ticaret platformları, dijital pazarlama stratejileri, veri analitiği ve yapay zeka gibi teknolojilerin işletmeler için küresel düzeyde müşteri tabanını genişletme ve yeni pazarlar keşfetme fırsatı sunduğunu vurguladı. İşletmelerin bu teknolojilerden en iyi şekilde faydalanabilmeleri için stratejik planlamalar yapmaları ve yenilikçi düşünmeyi teşvik etmeleri gerektiğini belirtti.

Seminerde Dr. Günseli Boşgelmez ise, Ticarette Dijital Dönüşüm, Uluslararası Ticarette Kullanılan Dijital Teknolojiler, Blokzincir Teknolojisi ve Uluslararası Ticaret, Dijital Ticaret Sistemleri ve Uygulamaları gibi konularda detaylı bilgiler verdi. Özellikle ticaretin teknoloji kaynaklı yeniden şekillenmesine nasıl hazırlanılması gerektiği üzerinde durdu.

Seminer, katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.

Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta 32 Spor Heyeti Başkan Çelik’i Ziyaret Etti

Yayınlanma

,

Isparta 32 Spor Kulübü

Isparta 32 Spor Kulübü Başkanı Gültekin Özdemir ve beraberindeki heyet, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik ve yönetimini ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Çelik, “Isparta 32 Spor şehrimizin markasıdır. Spor yönetiminin büyük özveri ve fedakarlık gerektiren bir iş olduğunu biliyoruz. Bizler, takımımızın her zaman destekçisiyiz ve bu sevdanın yanındayız.” dedi.

ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hüseyin Dede ve Şakir Uygun, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Isparta 32 Spor Kulübü Başkanı Gültekin Özdemir ve yönetimini ağırladı.

ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, “Şehrimizin için büyük bir öneme sahip olan Isparta 32 Spor, gençlerimizin sporla kötü alışkanlıkların üstesinden gelmesine yardımcı olan önemli bir yapı olduğuna inanıyoruz. Geçmişte yaşadığımız ufak tefek kırgınlıklarımız oldu. Fakat hiçbir zaman küsmedik. Isparta 32 Spor şehrimizin markasıdır. Geçen dönemde olduğu gibi bu dönem de görev aldınız ve bunun ne kadar zorlu bir görev olduğunu biliyoruz. Spor yönetimi, büyük bir özveri ve fedakarlık gerektiren bir iş. Kazandığınızda alkışlanıyor, kaybettiğinizde ise eleştiriliyorsunuz. Geçmiş dönemlerde bizler de bu görevlerde bulunmuştuk, zorluğunu biliyoruz. Bizler, takımımızın her zaman destekçisiyiz ve bu sevdanın yanındayız.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Isparta 32 Spor Kulübü Başkanı Gültekin Özdemir ise yeni sezona yeni bir yönetimle girdiklerini ve hedeflerinin bu sezonu sorunsuz geçirmek olduğunu söyledi. Özdemir, ” Isparta 32 Spor’da yeni sezona girerken yeni bir yönetim oluşturduk. Bu sezonu sorunsuz geçirmeyi hedefliyoruz ve sizin de desteğinizi bekliyoruz. Dargınlıkları unutalım istiyoruz. Isparta 32 Spor, hepimizin buluşma noktası ve ortak kaygısıdır. Ancak bu işler maalesef parasız olmuyor. Göreve geldiğimizde kulübün bütçesi 7,5 milyon liraydı. Bugünün koşullarında ise 60-70 milyon liralık bir bütçe hedefliyoruz. Bu büyüme ve başarı yolculuğunda hepimizin sorumluluğu var. Bu konuda hep birlikte hareket etmek istiyoruz.” dedi.

Ziyaret sırasında Isparta 32 Spor heyeti, Başkanımıza isminin yazılı olduğu bir forma hediye etti. Başkan Çelik, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yeni sezonda Isparta 32 Spor Kulübü oyuncuları ve yönetimine başarılar diledi.

Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (24.07.2024)

Yayınlanma

,

24 Temmuz 2024 Çarşamba

24 Temmuz 2024 Çarşamba günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

HATİCE BEŞLİ
H.SULTAN MAH.145 CAD.NO:43 / 1
SAV KASABA CAMİİ
SAV KASABA MEZARLIĞI
24.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

MUSTAFA ÇUKUR
SÜTÇÜLER / ÇUKUR KÖYÜ
SÜTÇÜLER / ÇUKUR KÖY CAMİİ
SÜTÇÜLER / ÇUKUR KÖY MEZARLIĞI
24.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

EYLÜL YILDIZ
SENİRKENT / BÜYÜKKABACA KÖYÜ
SENİRKENT / BÜYÜKKABACA KÖY CAMİİ
SENİRKENT / BÜYÜKKABACA KÖY MEZARLIĞI
24.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

YILDIZ KAÇAKER
EDİRNE
DİLARA CAMİİ
AKYOL MEZARLIĞI
24.07.2024 – İkindi Namazına Müteakiben

HAVVA ARICAN
ANTALYA / MANAVGAT / KARABUCAK KÖYÜ
ANTALYA / MANAVGAT / KARABUCAK KÖY CAMİİ
ANTALYA / MANAVGAT / KARABUCAK KÖY MEZARLIĞI
24.07.2024 – İkindi Namazına Müteakiben

Okumaya Devam Et

SON HABERLER

Isparta Ticaret ve Sanayi Isparta Ticaret ve Sanayi
Isparta3 saat önce

ITSO’dan Üyelerine “Uluslararası Ticarette Dijital Dönüşüm” Semineri

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, iş dünyasına yönelik “Uluslararası Ticarette Dijital Dönüşüm” konulu bir seminer düzenledi. Seminer, iş dünyasının dijitalleşme...

Isparta 32 Spor Kulübü Isparta 32 Spor Kulübü
Isparta4 saat önce

Isparta 32 Spor Heyeti Başkan Çelik’i Ziyaret Etti

Isparta 32 Spor Kulübü Başkanı Gültekin Özdemir ve beraberindeki heyet, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik...

24 Temmuz 2024 Çarşamba 24 Temmuz 2024 Çarşamba
Isparta14 saat önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (24.07.2024)

24 Temmuz 2024 Çarşamba günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. HATİCE BEŞLİH.SULTAN MAH.145 CAD.NO:43 / 1SAV KASABA...

AK Parti Isparta Gençlik AK Parti Isparta Gençlik
Isparta1 gün önce

Talha Güler Görevinden Ayrıldı

AK Parti Isparta Gençlik Kolları İl Başkanlığını yürüten Talha Güler, görevinden ayrıldığını duyurdu. Güler açıklamasında, “Dört seneye yakın bir süredir...

İYİ Parti’den istifa eden İYİ Parti’den istifa eden
Isparta1 gün önce

Milletvekili Sönmez Farkı, Yalvaç MHP’ye Geçiyor

İYİ Parti’den istifa eden Yalvaç belediye başkanı Mustafa Kodal, Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) geçiyor. Alınan duyumlara göre, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek...

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Belediye Isparta’nın Yalvaç ilçesi Belediye
Isparta1 gün önce

Mustafa Kodal İYİ Parti’den İstifa Etti

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Kodal partisinden istifa ettiğini duyurdu. Kodal yaptığı açıklamada; “ Kıymetli hemşehrilerim, Memleketime ve hemşehrilerime...

Sümerbank Halı Fabrikası’ndan emekli Sümerbank Halı Fabrikası’ndan emekli
Isparta1 gün önce

Amigo Şeref Hayatını Kaybetti

Sümerbank Halı Fabrikası’ndan emekli Amigo Şeref olarak tanınan Şerafettin Saylam’ın vefat ettiği bildirildi. Merhumun cenazesi bugün Gülistan Camii’nde öğle namazını...

Antalya’da uzun yıllar berberlik Antalya’da uzun yıllar berberlik
Isparta1 gün önce

Osman Özçelik Isparta’da Toprağa Verilecek

Antalya’da uzun yıllar berberlik yapan Osman Özçelik, hayatını kaybetti. Merhumun cenazesi Cenazesi bugün ikindi namazına müteakip Isparta Elsazı köyü mezarlığına...

Isparta’nın Senirkent İlçesine bağlı Isparta’nın Senirkent İlçesine bağlı
Isparta1 gün önce

1 Yaşındaki Bebek Kazada Hayatını Kaybetti

Isparta’nın Senirkent İlçesine bağlı Büyükkabaca Beldesi’nde bugün sabah saatlerinde meydana gelen pat pat kazasında 1 yaşındaki bebek hayatını kaybetti, 2...

23 Temmuz 2024 Salı 23 Temmuz 2024 Salı
Isparta2 gün önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (23.07.2024)

23 Temmuz 2024 Salı günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. ŞERAFETTİN SAYLAMHALIKENT MAH.234 ALBAYRAK CAD.ÖZGE SİT.B/ LOK...

Popüler