Bağlantıda Kalın

Isparta

Başkan Çelik, Ege Ticaret ve GelişimZirvesi’nde Isparta’yı tanıttı

Yayınlanma

,

Isparta Ticaret ve Sanayi

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, İzmir’de düzenlenen Ege Ticaret ve Gelişim Zirvesi’nin açılışında konuştu. Geçmişten günümüze İzmir ile Isparta arasında gerçekleşen ticari ilişkilere değinen Başkan Çelik, aynı zamanda ilimizin tanıtımına yönelik bilgiler de paylaştı.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şakir Uygun, Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Demiralay ile SDÜ Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Pınar Göktaş, ‘İnsan, Ticaret ve Gelecek Buluşmaları’ sloganıyla 3-4 Haziran 2024 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde AASSM’de gerçekleşen ‘WA Batı Anadolu Ticaret Forumu’ ve ‘Ege Ticaret Gelişim Zirvesi’ne katıldı.

Zirvede Isparta’nın tanıtım filmini katılımcılarla buluşturan Başkan Çelik, açılış konuşmasında İzmir ve Isparta arasındaki ticari ilişkilere odaklandı ve kentin çeşitli kazanımlarını aktardı. Zirvede yaptığı konuşmada Başkan Çelik, “İnsan, Ticaret ve Gelecek Buluşmaları” sloganı altında gerçekleşen etkinliğe hoş geldiniz diyerek konuşmasına başladı. Tarihe dayanan İzmir ve Isparta arasındaki ticari ilişkileri vurgulayan Başkan Çelik, bu ilişkilerin geçmişten günümüze nasıl şekillendiğine dikkat çekti.

İzmir ile Isparta arasındaki yaklaşık 400 kilometrelik mesafenin, ticari ilişkilerin güçlenmesine engel olmadığını belirten Başkan Çelik, “Geçmişte, Isparta’da üretilen malların İzmir’e ulaştırılması ve dışarıdan gelen malların Isparta’ya getirilmesi büyük zorluklarla gerçekleşiyordu. Ancak 18. yüzyılın sonlarında demiryolu ağının genişlemesi, bu süreci kolaylaştırdı ve İzmir’deki ticari faaliyetleri hareketlendirdi.” dedi.
Özellikle Isparta’nın halı üretiminin, ticaretin önemli bir parçasını oluşturduğunu vurgulayan Başkan Çelik, İzmir limanının dünya ticaretine açılan bir kapı olmasıyla Isparta’nın ticari potansiyeline büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Başkan Çelik, Isparta’nın günümüzdeki ihracat potansiyelini ve başarılarını da dile getirdi. İzmir’den gerçekleştirilen ihracat hacminin 90 milyon doları bulduğunu ifade ederek, bu rakamın sadece ekonomik bir veri olmadığını, aynı zamanda İzmir ve Isparta arasındaki uzun yıllara dayanan ticari ilişkilerin gücünü yansıttığını vurguladı.

Isparta’nın önemli tarımsal üretim alanlarındaki başarılarına da değinen Başkan Çelik, gül ve gülyağı üretiminde dünya lideri olan kentin lavanta, elma, kiraz ve diğer ürünlerdeki başarılarına dikkat çekti. Başkan Çelik konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Dünya ve Türkiye’de gül ve gülyağı üretiminde 1. sıradayız. Lavanta üretiminde %28’lik üretimle Türkiye birincisiyiz. Elma üretiminde % 25’lik üretimle Türkiye birincisiyiz. Kiraz üretiminde % 6,32’lik üretimle Türkiye’de 4. sıradayız. Kesme çiçek sektöründe % 24,64’lük üretimle Türkiye’de 2. sıradayız. Aspir sektöründe % 13.12’lik üretimle Türkiye’de 2. sıradayız. Kültür mantarı üretim sektöründe % 11,67’lik üretimle Türkiye’de 3. sıradayız. Vişne Üretim Sektöründe % 5.41’lik üretimle Türkiye’de 5. sıradayız. Kayısı Üretim Sektöründe % 4.54’lük üretimle Türkiye’de 6. sıradayız. Haşhaş Üretim Sektöründe % 5.09’luk üretimle Türkiye’de 6. sıradayız.” dedi.

Konuşmasını sonlandırırken etkinliğin düzenlenmesine katkıda bulunanlara teşekkürlerini ileten Başkan Çelik, ticari ilişkilerin daha da güçlenmesi ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlamak adına çalışmaların devam edeceğini belirtti.

BAŞKAN ÇELİK, ISPARTALI FİRMALARLA BULUŞTU

Ege Ticaret ve Gelişim Zirvesi’nin ardından Başkan Çelik ve beraberindeki heyet, İzmir’deki Ispartalı iş insanlarını ziyaret ederek işletmelerin üretim süreçlerine dair bilgi edindi. Ayrıca, sektördeki güncel gelişmeleri değerlendirerek karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Ziyaret kapsamında ÜNMAK Isı Sistemleri’nin sahibi ve İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlüsoy, İmaj Mobilya’nın sahibi Murat Özkutlu ve Kapris Mobilya İzmir Şube Müdürü Şerif Ünveren ile görüşüldü.

Ziyaretlere ilişkin değerlendirmede bulunan Başkan Çelik, “İzmir’in ekonomik canlılığı ve iş potansiyeli hakkında bilgi almak, firmalarımızın üretim süreçlerini yakından gözlemlemek ve güncel konular üzerine fikir alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldik. Bu firmalarımızı üretimde ve ihracatta elde ettikleri başarıdan dolayı takdir ediyoruz. Onların görüşleri ve önerileri bizim için son derece değerlidir. İzmir’deki iş insanlarımızla bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduk.” dedi.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (14.07.2024)

Yayınlanma

,

14 Temmuz 2024 Pazar

14 Temmuz 2024 Pazar günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

GÜLTEN EKEN
H.SULTAN MAH.3429 SK.NO:5 K:5
H.SULTAN CAMİİ
H.SULTAN MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

MEMİŞ SEZER
KARAAĞAÇ MAH.134 CAD.NO:5 / 3
SÜTDEDE CAMİİ
H.SULTAN MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

İBRAHİM ZÜMRE
Y.ŞEHİTLER MAH.2930 SK.NO:2 / 2
ASRİ MEZARLIK CAMİİ
ASRİ MEZARLIK
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

HÜSEYİN BİLTEN
FATİH MAH.4529 SK.NO:20
EĞİRDİR / BARLA / BOYALI CAMİİ
EĞİRDİR / BARLA MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

KAMİL GÖRGÜLÜ
EĞİRDİR / BEDRE
EĞİRDİR / BEDRE CAMİİ
EĞİRDİR / BEDRE MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

GÜLBAHAR MIZRAK
YALVAÇ / KÖRKÜLER KÖYÜ
YALVAÇ / KÖRKÜLER KÖY CAMİİ
YALVAÇ / KÖRKÜLER KÖY MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

PERİHAN SARI
AFYONKARAHİSAR / DİNAR / HAYDARLI
AFYONKARAHİSAR / DİNAR / HAYDARLI CAMİİ
AFYONKARAHİSAR / DİNAR / HAYDARLI MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

HURİYE İNCE
SÜTÇÜLER / ŞEYHLER KÖYÜ
SÜTÇÜLER / ŞEYHLER KÖY CAMİİ
SÜTÇÜLER / ŞEYHLER KÖY MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

HÜSEYİN ÇALIŞIR
KADILAR KÖYÜ
KADILAR / KOLCUBELİ CAMİİ
KADILAR KÖY MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

AHMET ŞENYURT
SÜTÇÜLER / MERKEZ
SÜTÇÜLER / SEFELER CAMİİ
SÜTÇÜLER / MERKEZ MEZARLIĞI
14.07.2024 – İkindi Namazına Müteakiben

Okumaya Devam Et

Isparta

48 Yaşında Amansız Hastalığa Yenik Düştü

Yayınlanma

,

Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki

Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki inşaat ustası Hüseyin Çalışır, yakalandığı amansız hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

Merhumun cenazesi, yarın merkez Kadılar Köyü Kolcubeli Camii’nde öğle namazını müteakip Kolcubeli Mezarlığı’na defnedilecek.

Okumaya Devam Et

Isparta

Düğüne Giderken Kazada Yaşamını Yitirdi

Yayınlanma

,

Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe

Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe gitmek için yola çıkan 54 yaşındaki Osman Demirbilek, Konya’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

Edinilen bilgilere göre, Osman Demirbilek’in kullandığı 32 AT 903 plakalı otomobil, Yunak-Ankara kara yolu üzerinde karşı yönden gelen otomobille çarpıştı. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen sağlık ekipleri, sürücü Osman Demirbilek’in hayatını kaybettiğini belirledi.

Kazada yaşamını yitiren Demirbilek’in cenazesi Eğirdir İlçesine bağlı Gökçehöyük Köyü’nde toprağa verilecek.

Okumaya Devam Et

SON HABERLER

14 Temmuz 2024 Pazar 14 Temmuz 2024 Pazar
Isparta9 saat önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (14.07.2024)

14 Temmuz 2024 Pazar günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. GÜLTEN EKENH.SULTAN MAH.3429 SK.NO:5 K:5H.SULTAN CAMİİH.SULTAN MEZARLIĞI14.07.2024...

Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki
Isparta9 saat önce

48 Yaşında Amansız Hastalığa Yenik Düştü

Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki inşaat ustası Hüseyin Çalışır, yakalandığı amansız hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Merhumun cenazesi, yarın merkez Kadılar Köyü...

Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe
Isparta10 saat önce

Düğüne Giderken Kazada Yaşamını Yitirdi

Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe gitmek için yola çıkan 54 yaşındaki Osman Demirbilek, Konya’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Edinilen bilgilere...

CHP Isparta Milletvekili Hikmet CHP Isparta Milletvekili Hikmet
Isparta1 gün önce

Kadir Dede Son Yolculuğuna Uğurlandı

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı’nın Danışmanı Kadir Dede, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Kadir Dede, yakalandığı amansız hastalıkla mücadelesini dün...

Isparta’da bisikletiyle seyir halindeyken Isparta’da bisikletiyle seyir halindeyken
Isparta1 gün önce

Otomobilin Çarptığı Bisiklet Sürücüsü Yaşamını Yitirdi

Isparta’da bisikletiyle seyir halindeyken otomobil çarpması sonucu ağır yaralanan İbrahim Güngör, hastanede yaşamını yitirdi. Kaza dün saat 09.00 sıralarında meydana...

Isparta’da Özel Halk Otobüsü Isparta’da Özel Halk Otobüsü
Isparta1 gün önce

Isparta’da Halk Otobüsü Ücretleri Zamlandı

Isparta’da Özel Halk Otobüsü ücretlerine bugünden itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı. Yeni tarifeye göre 10 lira olan Gülkent Kartlı...

13 Temmuz 2024 Cumartesi 13 Temmuz 2024 Cumartesi
Isparta1 gün önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (13.07.2024)

13 Temmuz 2024 Cumartesi günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. KADİR DEDEDAVRAZ MAH.5902 SK.NO:2 – 4BMÜFTÜLÜK CAMİİH.SULTAN...

6. Bölge Esnaf ve 6. Bölge Esnaf ve
Isparta2 gün önce

Başkan Tural’dan Bölge Müdürü Özdemir’e hayırlı olsun ziyareti

6. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Tural, Orman Bölge Müdürlüğü görevine atanan Ali Özdemir’e hayırlı...

Isparta Belediyesi, Prof. Dr. Isparta Belediyesi, Prof. Dr.
Isparta2 gün önce

Halı ve Kilim Müzesi Ek Binası Turizme Kazandırılacak

Isparta Belediyesi, Prof. Dr. Turan Yazgan Etnografya Halı ve Kilim Müzesi ek binasında zanaatkarlar ve kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünlerin tanıtımını...

Isparta Ticaret ve Sanayi Isparta Ticaret ve Sanayi
Isparta2 gün önce

Isparta’nın Su Kaynakları 6 Yıl Sonra Yüzde 15 Azalacak

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ‘İklim Değişikliği Kaynaklı Afetler ve Isparta Semineri’ büyük ilgi gördü. Süleyman Demirel Üniversitesi...

Popüler