Bağlantıda Kalın

Isparta

Eğirdir Gölü’ne Suni Teneffüs Yapılacak

Yayınlanma

,

Isparta’nın Eğirdir İlçesinde bulunan

Isparta’nın Eğirdir İlçesinde bulunan Türkiye’nin 4. büyük ve 2. Büyük İçme Suyu Rezervi Eğirdir Gölündeki çekilme bakanlık yetkililerini harekete geçirdi.

Gölün çekilme nedenleri kot, yağış, buharlaşma ile sulama başta olmak üzere elmacılık ve tarımla uğraşan Eğirdir ve Eğirdir Gölü’ne kıyısı olan ilçe ve köylüleri yaklaşan sulama sezonu sonunda büyük sıkıntılar bekliyor.

Yetkililer 7 renkli olarak bilinen Eğirdir Gölü’nün 2 renge düştüğünü belirttiler. Büyük bir bölümü tarımla uğraşan çevre halkının sulama sezonu sonunda yani Eylül ve Ekim aylarında Eğirdir Gölü’nün ne hale geleceği düşündürüyor.

Uzmanlar Eğirdir Gölü’nün ve balıkçıların şu günlerde başlıca can simidinin kerevit olduğunu, 2019 yılında 4,5 milyar metreküp olan su varlığının şu anda 1.6 milyar metreküpe düştüğünü açıkladılar.

Eğirdir Belediyesi ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının ortak çalışması ile bugün Eğirdir Gölü’nde büyük bir çalışmanın alt yapısı için toplantı tertip edildi.

Eğirdir Gölündeki çekilme beraberinde göl kıyılarına gelen otlar ve salyangozların sebebiyet verdiği sinek ve kötü kokuları da beraberinde getirdi.

Ankara’dan Eğirdir’e gelen heyet ilk olarak Eğirdir Belediye Başkanı ve aynı zamanda EKO-BİR (Eğirdir ve Kovada Gölü Çevre Koruma Birliği) Başkanı olan Mustafa Özer’i makamında ziyaret ederek görüş alış verişinde bulundular.

Toplantıda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkilileri Eğirdir Gölü’nün korunması ve yaşatılması amacıyla ortak bir çalışma başlattı. Yapılan toplantıya Eğirdir Belediye Başkanı Mustafa Özer, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Doğal Sit Alanları Daire Başkanı Muhammet Aktaş, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Doğal Sit Alanları Şube Müdürü Uğur Kurt, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından Uzman Biyolog Nisa Nur, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Gemi Mühendisi Ceylan İnmeler, Ulaştırma Altyapı Bakanlığı’ndan Servet Sezgin Çiçek, Süleyman Demirel Üniversitesi Su Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şehnaz Tay Şener, Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Jeoloji Mühendisi Doç. Dr. Erhan Şener ve Isparta Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürü Yasin Den’li katıldı.

Bu ortak çalışma, Eğirdir Gölü’nün ekosistemini koruma, su kalitesini artırma ve gölü gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarma hedefiyle yürütülecek. Toplantıda gölün mevcut durumu, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Uzmanlar, gölde yapılacak çalışmalar ve uygulanacak stratejiler konusunda detaylı bilgi paylaştılar.

Daha sonra SAREM toplantı salonunda yaklaşık 2 saatlik bir toplantı gerçekleştiren heyet, Eğirdir Gölü’nde teknelerle incelemelerde bulundular.

Önümüzdeki günlerde Eğirdir Gölü’ne getirilecek devasa gemi ve iş makineleri ile önce ot ve daha sonra dip temizliği yapılmasına karar verildi. Projenin tamamlanması ve ihale aşamasına geçmesi ise yaklaşık 2 ay sürecek.

Program sonrası açıklamalarda bulunan Eğirdir Belediye Başkanı ve aynı zamanda EKO-BİR Başkanı Mustafa Özer; ‘Eğirdir Gölü Türkiye’nin olduğu kadar hepimizin ve bu coğrafyada yaşayan her vatandaşımızın göz bebeğidir, Eğirdir Gölü’nü kaybedersek her şeyimizi kaybetmiş olacağız, bunun için başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm ilgili Bakanlıklarımızın acilen desteklerini bekliyoruz, Isparta İlimiz içme suyunun bir kısmını Eğirdir Gölü’nden kullanıyor, Eğirdir İlçemiz de tarımla uğraşan, elmacılıkla uğraşan çiftçilerimizin kullandığı su, çevre il ve ilçelerin kullandığı suyun yanında devede kulak. Yaptığımız bütün bu toplantıların masada kalmamasını talep ediyoruz ve ivedilikle çalışmaların başlatılmasını istiyoruz.’ İfadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

Kadir Dede Son Yolculuğuna Uğurlandı

Yayınlanma

,

CHP Isparta Milletvekili Hikmet

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı’nın Danışmanı Kadir Dede, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Kadir Dede, yakalandığı amansız hastalıkla mücadelesini dün kaybederek 28 yaşında hayatını kaybetti.

Kadir Dede’nin cenazesine CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, MHP Milletvekili Hasan Basri Sönmez, CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, CHP Belediye Başkan Adayı Atakan Yazgan, Ticaret ve Sanayi Oda Başkanı Metin Çelik, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Tural, Gelendost Belediye Başkanı Mustafa Özmen, CHP İl ve İlçe yöneticileri, MHP İl ve İlçe yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

Dede’nin cenazesi bugün öğle namazına müteakiben Müftülük Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Halife Sultan Mezarlığında toprağa verildi.

Gazete 32 ailesi olarak merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Okumaya Devam Et

Isparta

Otomobilin Çarptığı Bisiklet Sürücüsü Yaşamını Yitirdi

Yayınlanma

,

Isparta’da bisikletiyle seyir halindeyken

Isparta’da bisikletiyle seyir halindeyken otomobil çarpması sonucu ağır yaralanan İbrahim Güngör, hastanede yaşamını yitirdi.

Kaza dün saat 09.00 sıralarında meydana geldi. İbrahim Güngör, bisikletiyle seyir halindeyken otomobil çarpması sonucu yaralandı. İhbar üzerine olay yerine sağlık ekipleri sevk edildi. Güngör, olay yerindeki ilk müdahalesinin ardından tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldı. Güngör, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Cenazesi bugün Eğirdir Sorkuncak Köyü’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından köy mezarlığında toprağa verilecek.

Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına baş sağlığı dileriz.

Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Halk Otobüsü Ücretleri Zamlandı

Yayınlanma

,

Isparta’da Özel Halk Otobüsü

Isparta’da Özel Halk Otobüsü ücretlerine bugünden itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı.

Yeni tarifeye göre 10 lira olan Gülkent Kartlı Öğrenci Biniş 14 TL ‘ye

13 lira olan Gülkent Kartlı Abonman 18 TL’ye

15 Tl olan Gülkent Kartsız tüm binişler 25 TL’ye yükseldi.

Okumaya Devam Et

SON HABERLER

CHP Isparta Milletvekili Hikmet CHP Isparta Milletvekili Hikmet
Isparta13 saat önce

Kadir Dede Son Yolculuğuna Uğurlandı

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı’nın Danışmanı Kadir Dede, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Kadir Dede, yakalandığı amansız hastalıkla mücadelesini dün...

Isparta’da bisikletiyle seyir halindeyken Isparta’da bisikletiyle seyir halindeyken
Isparta15 saat önce

Otomobilin Çarptığı Bisiklet Sürücüsü Yaşamını Yitirdi

Isparta’da bisikletiyle seyir halindeyken otomobil çarpması sonucu ağır yaralanan İbrahim Güngör, hastanede yaşamını yitirdi. Kaza dün saat 09.00 sıralarında meydana...

Isparta’da Özel Halk Otobüsü Isparta’da Özel Halk Otobüsü
Isparta15 saat önce

Isparta’da Halk Otobüsü Ücretleri Zamlandı

Isparta’da Özel Halk Otobüsü ücretlerine bugünden itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı. Yeni tarifeye göre 10 lira olan Gülkent Kartlı...

13 Temmuz 2024 Cumartesi 13 Temmuz 2024 Cumartesi
Isparta21 saat önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (13.07.2024)

13 Temmuz 2024 Cumartesi günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. KADİR DEDEDAVRAZ MAH.5902 SK.NO:2 – 4BMÜFTÜLÜK CAMİİH.SULTAN...

6. Bölge Esnaf ve 6. Bölge Esnaf ve
Isparta1 gün önce

Başkan Tural’dan Bölge Müdürü Özdemir’e hayırlı olsun ziyareti

6. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Tural, Orman Bölge Müdürlüğü görevine atanan Ali Özdemir’e hayırlı...

Isparta Belediyesi, Prof. Dr. Isparta Belediyesi, Prof. Dr.
Isparta1 gün önce

Halı ve Kilim Müzesi Ek Binası Turizme Kazandırılacak

Isparta Belediyesi, Prof. Dr. Turan Yazgan Etnografya Halı ve Kilim Müzesi ek binasında zanaatkarlar ve kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünlerin tanıtımını...

Isparta Ticaret ve Sanayi Isparta Ticaret ve Sanayi
Isparta2 gün önce

Isparta’nın Su Kaynakları 6 Yıl Sonra Yüzde 15 Azalacak

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ‘İklim Değişikliği Kaynaklı Afetler ve Isparta Semineri’ büyük ilgi gördü. Süleyman Demirel Üniversitesi...

06 Temmuz 2024 tarihinde 06 Temmuz 2024 tarihinde
Isparta2 gün önce

Dinarlı 2 Kahraman Askerimiz Yaralandı

06 Temmuz 2024 tarihinde Hakkari Dağlıca Gevanakurki Üs Bölgesi’nde görevli askerlerimiz EYP patlaması sonucu yaralandı. Patlamada Dinarı’ın Dazkırı ilçesi nüfusuna...

12 Temmuz 2024 Cuma 12 Temmuz 2024 Cuma
Isparta2 gün önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (12.07.2024)

12 Temmuz 2024 Cuma günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. ARZI YILMAZSÜTÇÜLER / HACIALİLER KÖYÜSÜTÇÜLER / HACIALİLER...

CHP Isparta Milletvekili Yalım CHP Isparta Milletvekili Yalım
Isparta2 gün önce

Milletvekili Halıcı’nın Danışmanı Kadir Dede Hayatını Kaybetti

CHP Isparta Milletvekili Yalım Halıcı’nın danışmanı Kadir Dede yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetti. Bir süredir kanser tedavisi gören...

Popüler