Bağlantıda Kalın

Isparta

Geleceğin Kimyagerleri: Çocuklarımız Kozmetik Laboratuvarıyla Tanışıyor

Yayınlanma

,

BAKA Genel Sekreteri Volkan

BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler; “Ajansımızın en temel çalışma alanlarından birisi tıbbi aromatik bitkiler. Bu bağlamda da özellikle son 4-5 senedir gerçekten önemli işlere girişmeye çalışıyoruz. Uykudiye aromatik bitkilerin bir taraftan üretim sürecindeki niteliğinin analiz edilmesi ve yenilikçi ürünler üretmeye yönelik AR-GE çalışmaları yapılması gerekiyor. Bu anlamda özel sektörün katma değerini artırmak için ihtiyaç duyduğu yatırımlara finansman desteği sağlayacağız. Yine, rezene, çörek otu gibi farklı bitkilerin katma değerli ürünlere dönüşmesi için yerel yönetimlerle birlikte birçok faaliyet gerçekleştirdik.Son olarak, aromatik bitkiler sektöründe özellikle koku dünyasında kokuya yönelik ilginin artırılması için Isparta Belediyemiz ile birlikte çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah yakın bir süre içerisinde bu yatırımımızı tamamlamış olacağız. Şimdi bunu başka bir tarafta entegre etmek istiyoruz.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin, tıbbi ve aromatik bitkilerin hangi alanlarda ne amaçla kullanılabildiklerini deneyimlemeleri ve bu alana ilgi duymalarını sağlamak istiyoruz. Bu doğrultuda, gelecekteki insan kaynağını yetiştirmek üzere çocuklarımıza Kozmetik Köy’de bir laboratuvar ve atölye çalışması organize ettik. Burada, Güney Ege bölgemizin coğrafi ortaokul öğrencileri Süleyman Demirel Üniversitesi ile iş birliği yaparak cilt bakımı için kullanılan serum üretimini deneyimlemiş oluyorlar. Basit ölçekte, kendilerinin algılayabileceği ölçekli üretim gerçekleştiriyoruz. İnşallah bu çocuklarımız, kendi coğrafyalarının sahip olduğu potansiyele yönelik neler yapılabileceğini görmüş olacaklar. Gelecekte bu alanda nitelikli insan kaynağımızı ve girişimcilerimizi yetiştirmeyi hedefliyoruz.Hepsine çok teşekkür ediyorum.” dedi

Öğretim Görevlisi Taner Erkaymaz; “Biz, Süleyman Demirel Üniversitesi’nde bir merkez kurduk. Bu merkez, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. Merkezimizde hem çeşitli analizler yapıyor hem de toplumsal kalkınma ile ilgili bazı eğitimler düzenliyoruz. Bu eğitimlerin kapsamında bugün Güneykent’teyiz. Güneykent’te ortaokul seviyesindeki öğrencilerimize kozmetik ürünlerin nasıl üretilebileceği ve doğal ürünlerin kozmetik ürünlere nasıl dönüştürüldüğü ile ilgili eğitimler planladık. Önce onları eğittik ve serum, koku (parfüm ya da kolonya) gibi üç ürünle ilgili eğitimler düzenledik. Bu eğitimlerin sonrasında ise şimdi Güneykent’te Yunus Emre Ortaokulu öğrencilerine bir eğitim veriyoruz. Gözlemlediğimiz kadarıyla, gençler çok ilgili ve alakalıydı, çok da mutlu oldular. Aynı zamanda, onların kimya bilimi ile ilgili farkındalık kazanmalarını ve kozmetik ile kimyanın birbirine nasıl bağlı olduğunu aktarmak için buradayız. Eğitim gayet güzel geçti, biz de memnun kaldık. Teşekkür ediyoruz.”

Güneykent Yunus Emre Orta Okulu Öğrencisi Yasin Koçak; “Güneykent Yunus Emre Ortaokulu 8 sınıf öğrencisiyim LGS’ye hazırlanıyorum bugün burada parfüm krem yapmak için toplandık çok güzel bir deneyimdi çok eğlendik arkadaşlarımla beraber Bunlar bizim için çok güzel anılar olarak saklanacaklar
çok teşekkür ederiz arkadaşlar bugün hangi esasları kullandım ben bugün krem yaptım İlk olarak lavantalı sonra serum yaptım içinde farklı yağlar var Gül yağı lavanta yağı zeytinyağı bu şekilde oluşturduk seruma da az sonra da parfüm yapacağız parfümde de güzel kokular kullanmak istiyoruz
Teşekkürler” dedi.

Fen Bilgisi Öğretmeni Gonca Süldür; “güneykenti 5 yıldır çalışıyorum fen bilgisi öğretmeniyim öğrencileriniz Gülün içerisinde devamlı her yıl gülle ilgileniyorlar hepsinin Gül Bahçeleri bulunuyor ama hep böyle gül toplama aşamasını biliyorlardı ilk defa bu şekilde kozmetikle tanıştılar Bunlar öğrenciler için değişik bir deneyim olmuş oldu gerek parfüm gerek sabun gerekse bu şekilde nemlendirici yapmak onlar için iyi olduğunu düşünüyorum farklı bir deneyim yaşadılar ve hem de seni Okul dışında da öğrenme imkanı sağladılar hem öğrencilerimiz sosyalleşti hem de deneyimlerine yeni bir deneyim daha kalktım öğrencilerimiz için daha başarılı olduğunu düşünüyorum İnşallah bunların devamı gelir daha mutlu pozitif öğrencilerimiz yetişir teşekkür ederim” dedi.

Geleceğin Kimyagerleri: Çocuklarımız Kozmetik Laboratuvarıyla Tanışıyor

Isparta Uluslararası Gül Festivali etkinlikleri kapsamında; Isparta Valiliği, Isparta Belediyesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Süleyman Demirel Üniversitesi Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUDUM), Güneykent İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Güneykent Belediyesi iş birliğiyle, Güneykent Yunus Emre Ortaokulu öğrencileri, kozmetik ürünlerin üretim süreçlerini öğrenmek için özel olarak hazırlanan bir laboratuvar etkinliğine katıldılar. Etkinlikte, öğrenciler doğal ürünlerin kozmetik ürünlere nasıl dönüştürüldüğünü deneyimlediler ve kimya bilimi ile kozmetiğin ilişkisini keşfetme fırsatı buldular.

BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler’in Açıklamaları

BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler, ajanslarının en temel çalışma alanlarından birisinin tıbbi aromatik bitkiler olduğunu belirtti. Güler, “Bu bağlamda özellikle son 4-5 senedir gerçekten önemli işlere girişmeye çalışıyoruz. Aromatik bitkilerin üretim sürecindeki niteliğinin analiz edilmesi ve yenilikçi ürünler üretmeye yönelik AR-GE çalışmaları yapılması gerekiyor. Bu anlamda özel sektörün katma değerini artırmak için ihtiyaç duyduğu yatırımlara finansman desteği sağlıyoruz. Ayrıca rezene, çörek otu gibi farklı bitkilerin katma değerli ürünlere dönüşmesi için yerel yönetimlerle birlikte birçok faaliyet gerçekleştirdik,” dedi.
Güler, aromatik bitkiler sektöründe özellikle kokuya yönelik ilginin artırılması için Isparta Belediyesi ile çalışmalarının devam ettiğini belirtti. “İnşallah yakın bir süre içerisinde bu yatırımımızı tamamlamış olacağız. Çocuklarımızın ve gençlerimizin tıbbi ve aromatik bitkilerin hangi alanlarda ne amaçla kullanılabildiklerini deneyimlemeleri ve bu alana ilgi duymalarını sağlamak istiyoruz. Bu doğrultuda, gelecekteki insan kaynağını yetiştirmek üzere çocuklarımız için Güneykent Beldemizde bir atölye çalışması organize ettik,” diye ekledi.

Öğrenciler Kozmetik Ürün Üretimini Öğreniyor

Güler, Güneykent bölgesindeki ortaokul öğrencilerinin cilt bakımı için kullanılan serum, parfüm ve sabun ürünlerinin üretimini deneyimlediklerini belirtti. “Basit ölçekte, kendilerinin algılayabileceği ölçekli üretim gerçekleştiriyoruz. İnşallah bu çocuklarımız, kendi coğrafyalarının sahip olduğu potansiyele yönelik neler yapılabileceğini görmüş olacaklar. Gelecekte bu alanda nitelikli insan kaynağımızı ve girişimcilerimizi yetiştirmeyi hedefliyoruz. Hepsine çok teşekkür ediyorum,” dedi.

Kozmetik İle Kimyanın Birbirine Nasıl Bağlı Olduğunu Aktarmak İçin Buradayız

Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Görevlisi Taner Erkaymaz, “Biz, Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi isimli bir merkez kurduk. Bu merkez, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. Merkezimizde hem çeşitli analizler yapıyor hem de toplumsal kalkınma ile ilgili bazı eğitimler düzenliyoruz. Bu eğitimler kapsamında bugün Güneykent’teyiz. Güneykent’te ortaokul seviyesindeki öğrencilerimize kozmetik ürünlerin nasıl üretilebileceği ve doğal ürünlerin kozmetik ürünlere nasıl dönüştürüldüğü ile ilgili eğitimler planladık,” dedi.

Erkaymaz, öğrencilerin serum, koku (parfüm ya da kolonya) gibi üç ürünle ilgili eğitimler aldığını belirtti. “Gözlemlediğimiz kadarıyla, gençler çok ilgili ve alakalıydı, çok da mutlu oldular. Aynı zamanda, onların kimya bilimi ile ilgili farkındalık kazanmalarını ve kozmetik ile kimyanın birbirine nasıl bağlı olduğunu aktarmak için buradayız. Eğitim gayet güzel geçti, biz de memnun kaldık. Teşekkür ediyoruz.” diye ekledi.

Öğrenciler ve Öğretmenlerin Deneyimleri

Güneykent Yunus Emre Ortaokulu öğrencisi Yasin Koçak, “Güneykent Yunus Emre Ortaokulu 8. sınıf öğrencisiyim. LGS’ye hazırlanıyorum. Bugün burada parfüm ve krem yapmak için toplandık. Çok güzel bir deneyimdi, çok eğlendik. Arkadaşlarımla beraber bu anıları çok güzel şekilde saklayacağız. Bugün lavantalı krem, serum ve parfüm yaptık. İçinde gül yağı, lavanta yağı ve zeytinyağı gibi farklı yağlar var.” dedi.
Fen Bilgisi Öğretmeni Gonca Süldür ise, “Güneykent’te 5 yıldır çalışıyorum. Öğrencilerimiz gül toplama aşamasını biliyorlardı ama ilk defa bu şekilde kozmetikle tanıştılar. Bu, öğrenciler için farklı bir deneyim oldu. Parfüm, sabun ve nemlendirici yapmak onlar için iyi oldu. Okul dışında da öğrenme imkanı sağladılar. Hem öğrencilerimiz sosyalleşti hem de yeni bir deneyim yaşadılar. Öğrencilerimiz için çok başarılı olduğunu düşünüyorum. İnşallah bunların devamı gelir ve daha mutlu, pozitif öğrenciler yetiştiririz. ” ifadelerini aktardı.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

ITSO’dan Üyelerine “Uluslararası Ticarette Dijital Dönüşüm” Semineri

Yayınlanma

,

Isparta Ticaret ve Sanayi

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, iş dünyasına yönelik “Uluslararası Ticarette Dijital Dönüşüm” konulu bir seminer düzenledi. Seminer, iş dünyasının dijitalleşme sürecinde adımlarını nasıl atacağına dair önemli bir yol haritası sundu.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Günseli Boşgelmez’in sunumuyla gerçekleşen seminere ITSO Başkanı Metin Çelik, Yönetim Kurulu ve Oda üyeleri katıldı.

Seminerin açılış konuşmasında ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, günümüz ticaret dünyasının hızla değiştiğine ve bu değişimde dijital teknolojilerin kritik rol oynadığına vurgu yaptı. “Ticarette Dijital Dönüşüm” kavramının iş dünyasında köklü değişikliklere işaret ettiğini belirten Çelik, işletmelerin bu teknolojileri kullanarak verimliliklerini artırabileceklerini ve rekabet güçlerini güçlendirebileceklerini ifade etti.

Başkan Çelik ayrıca, e-ticaret platformları, dijital pazarlama stratejileri, veri analitiği ve yapay zeka gibi teknolojilerin işletmeler için küresel düzeyde müşteri tabanını genişletme ve yeni pazarlar keşfetme fırsatı sunduğunu vurguladı. İşletmelerin bu teknolojilerden en iyi şekilde faydalanabilmeleri için stratejik planlamalar yapmaları ve yenilikçi düşünmeyi teşvik etmeleri gerektiğini belirtti.

Seminerde Dr. Günseli Boşgelmez ise, Ticarette Dijital Dönüşüm, Uluslararası Ticarette Kullanılan Dijital Teknolojiler, Blokzincir Teknolojisi ve Uluslararası Ticaret, Dijital Ticaret Sistemleri ve Uygulamaları gibi konularda detaylı bilgiler verdi. Özellikle ticaretin teknoloji kaynaklı yeniden şekillenmesine nasıl hazırlanılması gerektiği üzerinde durdu.

Seminer, katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.

Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta 32 Spor Heyeti Başkan Çelik’i Ziyaret Etti

Yayınlanma

,

Isparta 32 Spor Kulübü

Isparta 32 Spor Kulübü Başkanı Gültekin Özdemir ve beraberindeki heyet, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik ve yönetimini ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Çelik, “Isparta 32 Spor şehrimizin markasıdır. Spor yönetiminin büyük özveri ve fedakarlık gerektiren bir iş olduğunu biliyoruz. Bizler, takımımızın her zaman destekçisiyiz ve bu sevdanın yanındayız.” dedi.

ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hüseyin Dede ve Şakir Uygun, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Isparta 32 Spor Kulübü Başkanı Gültekin Özdemir ve yönetimini ağırladı.

ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, “Şehrimizin için büyük bir öneme sahip olan Isparta 32 Spor, gençlerimizin sporla kötü alışkanlıkların üstesinden gelmesine yardımcı olan önemli bir yapı olduğuna inanıyoruz. Geçmişte yaşadığımız ufak tefek kırgınlıklarımız oldu. Fakat hiçbir zaman küsmedik. Isparta 32 Spor şehrimizin markasıdır. Geçen dönemde olduğu gibi bu dönem de görev aldınız ve bunun ne kadar zorlu bir görev olduğunu biliyoruz. Spor yönetimi, büyük bir özveri ve fedakarlık gerektiren bir iş. Kazandığınızda alkışlanıyor, kaybettiğinizde ise eleştiriliyorsunuz. Geçmiş dönemlerde bizler de bu görevlerde bulunmuştuk, zorluğunu biliyoruz. Bizler, takımımızın her zaman destekçisiyiz ve bu sevdanın yanındayız.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Isparta 32 Spor Kulübü Başkanı Gültekin Özdemir ise yeni sezona yeni bir yönetimle girdiklerini ve hedeflerinin bu sezonu sorunsuz geçirmek olduğunu söyledi. Özdemir, ” Isparta 32 Spor’da yeni sezona girerken yeni bir yönetim oluşturduk. Bu sezonu sorunsuz geçirmeyi hedefliyoruz ve sizin de desteğinizi bekliyoruz. Dargınlıkları unutalım istiyoruz. Isparta 32 Spor, hepimizin buluşma noktası ve ortak kaygısıdır. Ancak bu işler maalesef parasız olmuyor. Göreve geldiğimizde kulübün bütçesi 7,5 milyon liraydı. Bugünün koşullarında ise 60-70 milyon liralık bir bütçe hedefliyoruz. Bu büyüme ve başarı yolculuğunda hepimizin sorumluluğu var. Bu konuda hep birlikte hareket etmek istiyoruz.” dedi.

Ziyaret sırasında Isparta 32 Spor heyeti, Başkanımıza isminin yazılı olduğu bir forma hediye etti. Başkan Çelik, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yeni sezonda Isparta 32 Spor Kulübü oyuncuları ve yönetimine başarılar diledi.

Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (24.07.2024)

Yayınlanma

,

24 Temmuz 2024 Çarşamba

24 Temmuz 2024 Çarşamba günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

HATİCE BEŞLİ
H.SULTAN MAH.145 CAD.NO:43 / 1
SAV KASABA CAMİİ
SAV KASABA MEZARLIĞI
24.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

MUSTAFA ÇUKUR
SÜTÇÜLER / ÇUKUR KÖYÜ
SÜTÇÜLER / ÇUKUR KÖY CAMİİ
SÜTÇÜLER / ÇUKUR KÖY MEZARLIĞI
24.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

EYLÜL YILDIZ
SENİRKENT / BÜYÜKKABACA KÖYÜ
SENİRKENT / BÜYÜKKABACA KÖY CAMİİ
SENİRKENT / BÜYÜKKABACA KÖY MEZARLIĞI
24.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

YILDIZ KAÇAKER
EDİRNE
DİLARA CAMİİ
AKYOL MEZARLIĞI
24.07.2024 – İkindi Namazına Müteakiben

HAVVA ARICAN
ANTALYA / MANAVGAT / KARABUCAK KÖYÜ
ANTALYA / MANAVGAT / KARABUCAK KÖY CAMİİ
ANTALYA / MANAVGAT / KARABUCAK KÖY MEZARLIĞI
24.07.2024 – İkindi Namazına Müteakiben

Okumaya Devam Et

SON HABERLER

Isparta Ticaret ve Sanayi Isparta Ticaret ve Sanayi
Isparta5 saat önce

ITSO’dan Üyelerine “Uluslararası Ticarette Dijital Dönüşüm” Semineri

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, iş dünyasına yönelik “Uluslararası Ticarette Dijital Dönüşüm” konulu bir seminer düzenledi. Seminer, iş dünyasının dijitalleşme...

Isparta 32 Spor Kulübü Isparta 32 Spor Kulübü
Isparta5 saat önce

Isparta 32 Spor Heyeti Başkan Çelik’i Ziyaret Etti

Isparta 32 Spor Kulübü Başkanı Gültekin Özdemir ve beraberindeki heyet, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik...

24 Temmuz 2024 Çarşamba 24 Temmuz 2024 Çarşamba
Isparta16 saat önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (24.07.2024)

24 Temmuz 2024 Çarşamba günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. HATİCE BEŞLİH.SULTAN MAH.145 CAD.NO:43 / 1SAV KASABA...

AK Parti Isparta Gençlik AK Parti Isparta Gençlik
Isparta1 gün önce

Talha Güler Görevinden Ayrıldı

AK Parti Isparta Gençlik Kolları İl Başkanlığını yürüten Talha Güler, görevinden ayrıldığını duyurdu. Güler açıklamasında, “Dört seneye yakın bir süredir...

İYİ Parti’den istifa eden İYİ Parti’den istifa eden
Isparta1 gün önce

Milletvekili Sönmez Farkı, Yalvaç MHP’ye Geçiyor

İYİ Parti’den istifa eden Yalvaç belediye başkanı Mustafa Kodal, Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) geçiyor. Alınan duyumlara göre, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek...

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Belediye Isparta’nın Yalvaç ilçesi Belediye
Isparta1 gün önce

Mustafa Kodal İYİ Parti’den İstifa Etti

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Kodal partisinden istifa ettiğini duyurdu. Kodal yaptığı açıklamada; “ Kıymetli hemşehrilerim, Memleketime ve hemşehrilerime...

Sümerbank Halı Fabrikası’ndan emekli Sümerbank Halı Fabrikası’ndan emekli
Isparta1 gün önce

Amigo Şeref Hayatını Kaybetti

Sümerbank Halı Fabrikası’ndan emekli Amigo Şeref olarak tanınan Şerafettin Saylam’ın vefat ettiği bildirildi. Merhumun cenazesi bugün Gülistan Camii’nde öğle namazını...

Antalya’da uzun yıllar berberlik Antalya’da uzun yıllar berberlik
Isparta1 gün önce

Osman Özçelik Isparta’da Toprağa Verilecek

Antalya’da uzun yıllar berberlik yapan Osman Özçelik, hayatını kaybetti. Merhumun cenazesi Cenazesi bugün ikindi namazına müteakip Isparta Elsazı köyü mezarlığına...

Isparta’nın Senirkent İlçesine bağlı Isparta’nın Senirkent İlçesine bağlı
Isparta1 gün önce

1 Yaşındaki Bebek Kazada Hayatını Kaybetti

Isparta’nın Senirkent İlçesine bağlı Büyükkabaca Beldesi’nde bugün sabah saatlerinde meydana gelen pat pat kazasında 1 yaşındaki bebek hayatını kaybetti, 2...

23 Temmuz 2024 Salı 23 Temmuz 2024 Salı
Isparta2 gün önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (23.07.2024)

23 Temmuz 2024 Salı günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. ŞERAFETTİN SAYLAMHALIKENT MAH.234 ALBAYRAK CAD.ÖZGE SİT.B/ LOK...

Popüler