Bağlantıda Kalın

Isparta

Isparta’da SRC Belgesi ve Psikoteknik Belgesi nasıl alınır?

Yayınlanma

,

SRC belgesi nedir? SRC

SRC belgesi nedir? SRC Belgesi nasıl alınır? SRC Belgesi Türleri Nelerdir? Psikoteknik belgesi nasıl alınır? Psikoteknik belgesi nereden alınır? İşte tüm bu soruların cevapları…

Isparta – SRC Belgesi’ni Hedef Sürücü Kursu’ndan alabilirsiniz.

Src belgeleri 4925 Sayılı Taşıma Yönetmeliğine göre, gerek yolcu gerekse yük taşımacılığı için ticari araç kullanan şoförlerin alması gereken bir belge türüdür. Yasa gereği ticari araç kullananların Src belgesinin olmaması durumunda hem aracı sevk ve idare eden şoföre ve araç sahibine cezai işlem uygulanır.

SRC 1 nedir?

Uluslararası veya yurtiçi yolcu taşımacılığı yapan / yapacak sürücülerin alması zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

Src1 belgesini kimler alır?

 • Uluslararası ve Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapanlar,
 • Uluslararası ve Yurtiçi personel taşımacılığı yapanlar,
 • Uluslararası ve Yurtiçi öğrenci Servisi çekenler,

Src1 belgesinin kapsamı;

 •  Src1 Belgesini alanlar Src 2 belgesini de  almış kabul edilir.
 • Src1 Belgesini alanlar hem yurtdışı, hem de yurtiçi yolcu taşımacılığı yapabilirler.

SRC 2 nedir?

 • Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapan / yapacak sürücülerin alması zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

SRC 2 Belgesini kimler alır?

 • Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapanlar,
 • Yurtiçi personel taşımacılığı yapanlar,
 • Yurtiçi öğrenci servisi çekenler,
 • Yurtiçi ticari taksi kullananlar
 • İl içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapanlar

SRC3 nedir?

 • Uluslararası veya yurtiçi eşya kargo taşımacılığı yapan / yapacak sürücülerin alması zorunlu Mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC 3 belgesini kimler alır?

 • Uluslararası ve Yurtiçi yük, eşya, kargo taşımacılığı yapanlar,

Src3 belgesinin kapsamı;

 • Src3 Belgesini alanlar Src 4 belgesini de  almış kabul edilir.
 • Src3 Belgesini alanlar hem yurtdışı, hem de yurtiçi yük, eşya, kargo taşımacılığı yapabilirler.

SRC 4 nedir?

 • Yurtiçi yük, eşya, kargo taşımacılığı yapan / yapacak sürücülerin alması zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

Src4 belgesini kimler alır?

 Yurtiçi kamyonet, pikap, panelvan, kamyon, çekici ile yük, eşya, kargo taşımacılığı yapanlar.

SRC Eğitimine Kayıt İçin Gerekli Olan Evraklar

– 2 adet biyometrik fotoğraf

– Kimlik Belgesi Fotokopisi

– Ehliyet fotokopisi

– Diploma fotokopisi (2008 sonrası ise e-devlet’den alınabilir)

– Sabıka kaydı (e-devlet’den alınabilir)

PSİKOTENİK BELGESİ

Isparta Psikoteknik Belgesi’ni Hedef Sürücü Kursu’ndan alabilirsiniz.

Psikoteknik Nedir?

Psikoteknik Değerlendirme esasen sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin; kişilik, tutum ve muhakeme gibi özelliklerinin bilgisayar destekli testler ile ölçümlendiği bir test sistemi olarak tanımlanmaktadır.

Araç sürücülerinin alması gereken önemli belgelerden biri olan bu belge, sürücünün dikkat dağınıklığını, algısını, hafızasını ve muhakeme yeteneğini kontrol edebilmek amacıyla yapılan bir testtir. Bunların yanı sıra motor becerilerini, tepki hızını ve vücut koordinasyon becerisini içeren bu test, araç kullanan herkes için önemlidir. Ancak özellikle ticari araç kullanan kişiler için ayrıca önemli olduğunu söylemek mümkündür.

Psikoteknik testi ortalama 1 saat kadar sürer ve test mutlaka bir psikolog eşliğinde gerçekleştirilir. Test, Sağlık Bakanlığının kabul ettiği test cihazlarında belli kurallara göre uygulanır. Ticari araç sürücülerinin girmesi zorunlu hale gelen bu test şunları ölçer;

 • Görsel algı
 • Görsel bellek
 • El-ayak koordinasyonu
 • Psikomotor beceriler
 • Refleksler
 • Dikkat
 • Çevresel görüş

Adaylar bir psikolog eşliğinde girdikleri bu testte başarılı oldukları takdirde psikolog e-imza ile onay verir. Ancak bu testte başarılı olan kişilerin psikoteknik belgesini e-devlette görebilmesi için psikolog onayından sonra mutlaka bir psikiyatrist onayı alması da gerekir. Bu sebeple adaylar, e-imza yetkisi olan bir psikiyatriste gidip muayene olurlar. Eğer uzman psikiyatrist de adayları yeterli görürse e-imza onayı verir. Bunun ardından adaylar belgelerini e-devletten görüntüleyebilirler. Bu test ve onay aşamasının sonrasında 5 yıl süreyle ticari araç kullanmaya devam edebilirler.

Aşağıdaki araçları kullanan sürücüler psikoteknik belgesi almakla yükümlüdürler. Bunlar sırasıyla şu şekildedir;

 • Kamyon,
 • Kamyonet,
 • Tehlikeli Madde Taşıyan Araç Sürücüleri,
 • Src belgesine sahip kişiler,
 • Otobüs,
 • Minibüs,
 • Ticari taksi.
Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

ITSO’dan Üyelerine “Uluslararası Ticarette Dijital Dönüşüm” Semineri

Yayınlanma

,

Isparta Ticaret ve Sanayi

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, iş dünyasına yönelik “Uluslararası Ticarette Dijital Dönüşüm” konulu bir seminer düzenledi. Seminer, iş dünyasının dijitalleşme sürecinde adımlarını nasıl atacağına dair önemli bir yol haritası sundu.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Günseli Boşgelmez’in sunumuyla gerçekleşen seminere ITSO Başkanı Metin Çelik, Yönetim Kurulu ve Oda üyeleri katıldı.

Seminerin açılış konuşmasında ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, günümüz ticaret dünyasının hızla değiştiğine ve bu değişimde dijital teknolojilerin kritik rol oynadığına vurgu yaptı. “Ticarette Dijital Dönüşüm” kavramının iş dünyasında köklü değişikliklere işaret ettiğini belirten Çelik, işletmelerin bu teknolojileri kullanarak verimliliklerini artırabileceklerini ve rekabet güçlerini güçlendirebileceklerini ifade etti.

Başkan Çelik ayrıca, e-ticaret platformları, dijital pazarlama stratejileri, veri analitiği ve yapay zeka gibi teknolojilerin işletmeler için küresel düzeyde müşteri tabanını genişletme ve yeni pazarlar keşfetme fırsatı sunduğunu vurguladı. İşletmelerin bu teknolojilerden en iyi şekilde faydalanabilmeleri için stratejik planlamalar yapmaları ve yenilikçi düşünmeyi teşvik etmeleri gerektiğini belirtti.

Seminerde Dr. Günseli Boşgelmez ise, Ticarette Dijital Dönüşüm, Uluslararası Ticarette Kullanılan Dijital Teknolojiler, Blokzincir Teknolojisi ve Uluslararası Ticaret, Dijital Ticaret Sistemleri ve Uygulamaları gibi konularda detaylı bilgiler verdi. Özellikle ticaretin teknoloji kaynaklı yeniden şekillenmesine nasıl hazırlanılması gerektiği üzerinde durdu.

Seminer, katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.

Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta 32 Spor Heyeti Başkan Çelik’i Ziyaret Etti

Yayınlanma

,

Isparta 32 Spor Kulübü

Isparta 32 Spor Kulübü Başkanı Gültekin Özdemir ve beraberindeki heyet, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik ve yönetimini ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Çelik, “Isparta 32 Spor şehrimizin markasıdır. Spor yönetiminin büyük özveri ve fedakarlık gerektiren bir iş olduğunu biliyoruz. Bizler, takımımızın her zaman destekçisiyiz ve bu sevdanın yanındayız.” dedi.

ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hüseyin Dede ve Şakir Uygun, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Isparta 32 Spor Kulübü Başkanı Gültekin Özdemir ve yönetimini ağırladı.

ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, “Şehrimizin için büyük bir öneme sahip olan Isparta 32 Spor, gençlerimizin sporla kötü alışkanlıkların üstesinden gelmesine yardımcı olan önemli bir yapı olduğuna inanıyoruz. Geçmişte yaşadığımız ufak tefek kırgınlıklarımız oldu. Fakat hiçbir zaman küsmedik. Isparta 32 Spor şehrimizin markasıdır. Geçen dönemde olduğu gibi bu dönem de görev aldınız ve bunun ne kadar zorlu bir görev olduğunu biliyoruz. Spor yönetimi, büyük bir özveri ve fedakarlık gerektiren bir iş. Kazandığınızda alkışlanıyor, kaybettiğinizde ise eleştiriliyorsunuz. Geçmiş dönemlerde bizler de bu görevlerde bulunmuştuk, zorluğunu biliyoruz. Bizler, takımımızın her zaman destekçisiyiz ve bu sevdanın yanındayız.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Isparta 32 Spor Kulübü Başkanı Gültekin Özdemir ise yeni sezona yeni bir yönetimle girdiklerini ve hedeflerinin bu sezonu sorunsuz geçirmek olduğunu söyledi. Özdemir, ” Isparta 32 Spor’da yeni sezona girerken yeni bir yönetim oluşturduk. Bu sezonu sorunsuz geçirmeyi hedefliyoruz ve sizin de desteğinizi bekliyoruz. Dargınlıkları unutalım istiyoruz. Isparta 32 Spor, hepimizin buluşma noktası ve ortak kaygısıdır. Ancak bu işler maalesef parasız olmuyor. Göreve geldiğimizde kulübün bütçesi 7,5 milyon liraydı. Bugünün koşullarında ise 60-70 milyon liralık bir bütçe hedefliyoruz. Bu büyüme ve başarı yolculuğunda hepimizin sorumluluğu var. Bu konuda hep birlikte hareket etmek istiyoruz.” dedi.

Ziyaret sırasında Isparta 32 Spor heyeti, Başkanımıza isminin yazılı olduğu bir forma hediye etti. Başkan Çelik, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yeni sezonda Isparta 32 Spor Kulübü oyuncuları ve yönetimine başarılar diledi.

Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (24.07.2024)

Yayınlanma

,

24 Temmuz 2024 Çarşamba

24 Temmuz 2024 Çarşamba günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

HATİCE BEŞLİ
H.SULTAN MAH.145 CAD.NO:43 / 1
SAV KASABA CAMİİ
SAV KASABA MEZARLIĞI
24.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

MUSTAFA ÇUKUR
SÜTÇÜLER / ÇUKUR KÖYÜ
SÜTÇÜLER / ÇUKUR KÖY CAMİİ
SÜTÇÜLER / ÇUKUR KÖY MEZARLIĞI
24.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

EYLÜL YILDIZ
SENİRKENT / BÜYÜKKABACA KÖYÜ
SENİRKENT / BÜYÜKKABACA KÖY CAMİİ
SENİRKENT / BÜYÜKKABACA KÖY MEZARLIĞI
24.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

YILDIZ KAÇAKER
EDİRNE
DİLARA CAMİİ
AKYOL MEZARLIĞI
24.07.2024 – İkindi Namazına Müteakiben

HAVVA ARICAN
ANTALYA / MANAVGAT / KARABUCAK KÖYÜ
ANTALYA / MANAVGAT / KARABUCAK KÖY CAMİİ
ANTALYA / MANAVGAT / KARABUCAK KÖY MEZARLIĞI
24.07.2024 – İkindi Namazına Müteakiben

Okumaya Devam Et

SON HABERLER

Isparta Ticaret ve Sanayi Isparta Ticaret ve Sanayi
Isparta4 saat önce

ITSO’dan Üyelerine “Uluslararası Ticarette Dijital Dönüşüm” Semineri

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, iş dünyasına yönelik “Uluslararası Ticarette Dijital Dönüşüm” konulu bir seminer düzenledi. Seminer, iş dünyasının dijitalleşme...

Isparta 32 Spor Kulübü Isparta 32 Spor Kulübü
Isparta4 saat önce

Isparta 32 Spor Heyeti Başkan Çelik’i Ziyaret Etti

Isparta 32 Spor Kulübü Başkanı Gültekin Özdemir ve beraberindeki heyet, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik...

24 Temmuz 2024 Çarşamba 24 Temmuz 2024 Çarşamba
Isparta15 saat önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (24.07.2024)

24 Temmuz 2024 Çarşamba günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. HATİCE BEŞLİH.SULTAN MAH.145 CAD.NO:43 / 1SAV KASABA...

AK Parti Isparta Gençlik AK Parti Isparta Gençlik
Isparta1 gün önce

Talha Güler Görevinden Ayrıldı

AK Parti Isparta Gençlik Kolları İl Başkanlığını yürüten Talha Güler, görevinden ayrıldığını duyurdu. Güler açıklamasında, “Dört seneye yakın bir süredir...

İYİ Parti’den istifa eden İYİ Parti’den istifa eden
Isparta1 gün önce

Milletvekili Sönmez Farkı, Yalvaç MHP’ye Geçiyor

İYİ Parti’den istifa eden Yalvaç belediye başkanı Mustafa Kodal, Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) geçiyor. Alınan duyumlara göre, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek...

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Belediye Isparta’nın Yalvaç ilçesi Belediye
Isparta1 gün önce

Mustafa Kodal İYİ Parti’den İstifa Etti

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Kodal partisinden istifa ettiğini duyurdu. Kodal yaptığı açıklamada; “ Kıymetli hemşehrilerim, Memleketime ve hemşehrilerime...

Sümerbank Halı Fabrikası’ndan emekli Sümerbank Halı Fabrikası’ndan emekli
Isparta1 gün önce

Amigo Şeref Hayatını Kaybetti

Sümerbank Halı Fabrikası’ndan emekli Amigo Şeref olarak tanınan Şerafettin Saylam’ın vefat ettiği bildirildi. Merhumun cenazesi bugün Gülistan Camii’nde öğle namazını...

Antalya’da uzun yıllar berberlik Antalya’da uzun yıllar berberlik
Isparta1 gün önce

Osman Özçelik Isparta’da Toprağa Verilecek

Antalya’da uzun yıllar berberlik yapan Osman Özçelik, hayatını kaybetti. Merhumun cenazesi Cenazesi bugün ikindi namazına müteakip Isparta Elsazı köyü mezarlığına...

Isparta’nın Senirkent İlçesine bağlı Isparta’nın Senirkent İlçesine bağlı
Isparta1 gün önce

1 Yaşındaki Bebek Kazada Hayatını Kaybetti

Isparta’nın Senirkent İlçesine bağlı Büyükkabaca Beldesi’nde bugün sabah saatlerinde meydana gelen pat pat kazasında 1 yaşındaki bebek hayatını kaybetti, 2...

23 Temmuz 2024 Salı 23 Temmuz 2024 Salı
Isparta2 gün önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (23.07.2024)

23 Temmuz 2024 Salı günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. ŞERAFETTİN SAYLAMHALIKENT MAH.234 ALBAYRAK CAD.ÖZGE SİT.B/ LOK...

Popüler