Bağlantıda Kalın

SDÜ ve ISUBÜ

SDÜ Hukuk Fakültesinden Yeni Bir Ufuk

Yayınlanma

,

SDÜ Hukuk Fakültesinden Yeni

SDÜ Hukuk Fakültesinden Yeni Bir Ufuk Avrupa Projesi: INNOVATE

Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem İneli Ciğer’in üniversite düzeyinde yürütücülüğünü üstlendiği Ufuk Avrupa Projesi hibe almaya hak kazandı.

Doç. Dr. Meltem İneli Ciğer yürütücü, Arş. Gör. Özgenur Yiğit’in araştırmacı olarak yer aldığı projenin açılış konferansı, Floransa’da European University Institute’de gerçekleştirildi. Koordinatörlüğünü Avrupa Birliği Enstitüsünün (European University Institute-EUI) üstlendiği INNOVATE projesi kapsamında, göç araştırmaları ve politikaları arasındaki boşluğun nasıl kapatılması gerektiği araştırılacak.

Son yıllarda iltica ve göç konularının öneminin artmasıyla birlikte göç alanındaki akademik çalışma sayısının da arttığını belirten Doç. Dr. Meltem İneli Ciğer, göç alanındaki literatüre önemli katkıları bulunan bilimsel çalışmaların bu alandaki politikalara etkisinin oldukça sınırlı olduğunu söyledi.

38 ay sürecek ve toplam bütçesi 3.2 milyon avro olan proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. İneli Ciğer, “Göç alanındaki bilimsel çalışmalar ile yasal düzenleme ve politikalar arasındaki bu derin fark neden/nereden ileri gelmektedir? Göç politikalarının oluşturulması ve uygulanmasında bilimsel çalışmaların rolü nasıl artırılabilir ve bu amaçla hangi metotlar benimsenebilir? Bu sorulara cevap arayan INNOVATE projesi kapsamında merkezi ve yerel politika yapıcılar, uluslararası ve bölgesel örgütler, üniversiteler ve yerel kuruşlardan oluşan 100’ü aşkın aktörle ortak çalışma yapılacak ve bilimsel çalışmaların göç alanındaki politikalara daha fazla etki edebilmesi için yeni yöntemler geliştirilecek. Arş. Gör. Özgenur Yiğit ile birlikte Türkiye’deki göç politikalarının geliştirilmesi ve uygulanması bakımından bilimsel araştırmaların rolünü, akademik çalışmaların yasa ve politika yapıcılar tarafından daha fazla tanınması ve geliştirilen politikalarda esas alınması için ne yapılması gerektiğini araştıracağız. Bu kapsamda Antalya Belediyesi ile birlikte çalışacağız.” dedi.

HORIZON-CSA HORIZON Coordination and Support Actions kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından fonlanmaya hak kazanan INNOVATE projesi, SDÜ Hukuk Fakültesinin son dört yıldır ortak yararlanıcı kurum olarak yürütmekte olduğu ASILE projesinin ardından fonlanan ikinci “Ufuk Avrupa Projesi” oldu.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SDÜ ve ISUBÜ

SDÜ Mezuniyet Gününde Gazze’deki Katliamı Unutmadı

Yayınlanma

,

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından Gazze’de bu yıl mezun veremeyen 11 üniversite ile mezuniyet heyecanını yaşayamayan binlerce Filistinli öğrenci için sahaya mezuniyet cübbesi ve karanfiller bırakıldı.

Atatürk Şehir Stadyumu’nda gerçekleştirilen SDÜ 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’ne, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Isparta Valisi Aydın Baruş, Isparta Milletvekilleri Yalım Halıcı, Osman Zabun, Mehmet Uğur Gökgöz ile Hasan Basri Sönmez, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, SDÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Saltan, akademik ve idari personel, öğrenciler ve aileler katıldı.

Törende bu yıl mezuniyet heyecanını yaşayamayan ve savaşın karanlığında eğitim hayatları yok olan binlerce Filistinli ve Doğu Türkistanlı öğrenci de anıldı. 11 mezuniyet cübbesi, Filistin’de bombaların eğitimin ışığını yok ettiği 11 üniversite anısına karanfiller eşliğinde sahaya bırakıldı.

İsrail’in Gazze şeridindeki yerleşik sivil ve savunmasız Filistinlilere yönelik yaşattığı zulmü kınadığını söyleyen Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Saltan şöyle konuştu: “Hepimiz çok heyecanlıyız, çok sevinçliyiz. Ancak, bu mutlu günümüzde unutmamamız gereken bir gerçek var. Dünyanın birçok yerinde hala adaletsizlik, zulüm ve acı yaşanıyor. Maalesef, Gazze’de yaşanan olaylar da bunlardan biri. İsrail, Gazze şeridinde yerleşik sivil ve savunmasız Filistinlilere yönelik uygulamalara, yaşam hakkını ortadan kaldıran şiddet, baskı ve saldırılara aralıksız devam etmektedir. Bu doğrultuda, İsrail’in saldırılarını bir kez daha kınıyor, uluslararası insan hakları yargı kurumlarını İsrail’in hukuk ve insanlık dışı baskı ve saldırılarına karşı net bir tavır takınarak görevlerini yerine getirmeye ve saldırıları durdurmaya davet ediyoruz.”

SDÜ öğrencileri tarafından hayatları yarıda kalan, cübbelerini giyip mezuniyet heyecanını yaşayamadan hayatlarını kaybeden gençler anısına sahaya 11 cübbe bırakıldı. Rektör Prof. Dr. Mehmet Saltan, Filistin’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekmek adına sahaya bırakılan boş cübbelerin üzerine kırmızı karanfiller bıraktı.

Okumaya Devam Et

SDÜ ve ISUBÜ

SDÜ Mezuniyet Töreni Coşkuyla Kutlandı

Yayınlanma

,

Süleyman Demirel Üniversitesi’nin çiçeği

Süleyman Demirel Üniversitesi’nin çiçeği burnunda genç mezunları, eğitim hayatını başarıyla tamamlamanın haklı gururunu yaşadı. SDÜ, diplomalarını almaya hak kazanan 6 bine yakın öğrencisini Atatürk Şehir Stadyumu’nda düzenlenen mezuniyet töreni ile geleceğe uğurladı.

SDÜ 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Isparta Milletvekilleri Yalım Halıcı, Osman Zabun, Mehmet Uğur Gökgöz ile Hasan Basri Sönmez, Isparta Valisi Aydın Baruş, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, SDÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Saltan, akademik ve idari personel, öğrenciler ve ailelerin katılımıyla gerçekleştirildi.

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Saltan’ın Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan tören, Isparta Erenler Mehter Takımının eşliğinde Atatürk Şehir Stadyumu’na doğru kortej yürüyüşüyle devam etti. Mezuniyet töreninin stadyumdaki bölümünde fakülte ve yüksekokullardan mezun olan binlerce öğrenci törene katılanları ve ailelerini yürüyüşle selamladı.

Törende bu yıl mezuniyet heyecanını yaşayamayan, bilimin ışığında değil, savaşın karanlığında eğitim hayatları yok olan binlerce Filistin’li ve Doğu Türkistanlı öğrenci de anıldı. Filistin’de bombaların eğitimin ışığını yok ettiği 11 üniversite anısına 11 mezuniyet cübbesi sahaya bırakıldı.

“Türkiye Cumhuriyeti, dünyada söz sahibi olurken sizlerin hizmetlerine daha fazla ihtiyaç var”

Törenin açış konuşmasını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptı. Konuşmasında mezunlara seslenen KKTC Cumhurbaşkanı Tatar şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası alanda daha yüksek başarılar elde edebilmesi için hep birlikte çalışacaksınız. Türkiye’nin başarıları hepimizin başarısıdır. Dolayısıyla bu başarı da sizlerin de katkısının olması en büyük iftihar kaynağı olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, dünyada söz sahibi olurken sizlerin hizmetlerine daha fazla ihtiyaç var. Fırsatları iyi değerlendirip burada aldığınız eğitimi gelecekte ülkenin hizmetine dönüştürmek ve daha güçlü bir Türkiye’ye hizmet etmek en büyük gayeniz olmalı ve tabii ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni sahiplenmeniz bizim için en büyük onurdur.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından başlayan törenin ilk konuşmasını SDÜ öğrencileri adına Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü Öğrencisi Abdülsamed Küçükçırak yaptı.

Dört yıl önce başladıkları eğitim hayatlarını tamamlamanın heyecanı içerisinde olduklarını dile getiren Küçükçırak, “Yorucu vize ve finalleri, bizi sabahlatan ödevleri geride bırakıyoruz. Üniversite hayatı, sadece derslerden ibaret değildi. Bu süreçte edindiğimiz deneyimler, dostluklar ve yaşadığımız zorluklar, bizi şekillendiren unsurlardır. Bugün burada, sadece akademik başarılarımızı değil, aynı zamanda kişisel gelişimimizi de kutluyoruz. Hocalarımızdan aldığımız meşaleyi daha ileriye taşımak ve ülkemizin hizmetine sunmak en önemli gayretimiz olmalıdır.” dedi.

Ardından SDÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Saltan, insanlık dramına dikkat çekmek adına; eğitim hayatları yarıda kalan, cübbelerini giyip mezuniyet heyecanını yaşayamadan hayatlarını kaybeden gençler anısına, boş cübbelerin üzerine kırmızı karanfiller bıraktı.

Sözlerine Filistin’de yaşanan katliama değinerek başlayan SDÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Saltan da “Hepimiz çok heyecanlıyız, çok sevinçliyiz. Ancak, bu mutlu günümüzde unutmamamız gereken bir gerçek var. Dünyanın birçok yerinde hala adaletsizlik, zulüm ve acı yaşanıyor. Maalesef, Gazze’de yaşanan olaylar da bunlardan biri. İsrail, Gazze şeridinde yerleşik sivil ve savunmasız Filistinlilere yönelik uygulamalara, yaşam hakkını ortadan kaldıran şiddet, baskı ve saldırılara aralıksız devam etmektedir. Bu doğrultuda, İsrail’in saldırılarını bir kez daha kınıyor, uluslararası insan hakları yargı kurumlarını İsrail’in hukuk ve insanlık dışı baskı ve saldırılarına karşı net bir tavır takınarak görevlerini yerine getirmeye ve saldırıları durdurmaya davet ediyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Saltan konuşmasının devamında şunları söyledi: “Uluslararası standartlara uygun eğitim ile çağının gerektirdiği bilgi birikimini, girişimci ruhunu, üniversite sanayi işbirliğini ve geçmişi ile bugününü bütünleştiren dünya görüşünü geliştirmek ve yaşadığı dünyaya duyarlılık gösteren bir gençlik için var gücü ile çalışmaktadır. Süleyman Demirel Üniversitesi olarak biz bu bilinçle milli ve manevi değerlerine bağlı, toplumla etkileşim içinde, insanı önceleyen, uluslararası standartlarda eğitim vermeyi, araştırma yapmayı, hizmet sunmayı ve çözümler üretmeyi kendine hedef edinmiş bir üniversite olarak genç mezunlarımızı yetiştirdiğimize inanıyoruz.”

Öğrencilerin sevincini paylaşmak, başarılarını kutlamak ve onların geleceğe doğru ilk adımlarını atmalarını görmek üzere toplandıklarını ifade eden Prof. Dr. Saltan öğrencilere şöyle seslendi: “Mezuniyet, sadece bir akademik derece kazanmak değildir. Mezuniyet, sizin birçok zorluğun üstesinden gelerek, hayallerinize doğru emin adımlarla ilerlemenizin simgesidir. Bundan sonra, önünüzde yeni bir yol, yeni bir macera ve yeni bir sorumluluk sizi bekliyor. Sizler, bugüne kadar edindiğiniz bilgi ve birikimlerle artık dünyaya yeni bir pencereden bakacaksınız. Bu pencereden bakarken unutmamanız gereken bir şey var: Sizler, sadece kendiniz için değil, aynı zamanda toplumunuz için de önemlisiniz. Bu topluma, bilginizle, yeteneklerinizle ve duyarlılığınızla katkıda bulunacak, dünyayı daha iyi bir yer haline getireceksiniz. Biliniz ki, ne zaman ve nerede olursanız olun, üniversitemizin kapıları her zaman sizin için açık olacaktır. Sizlerden, aldığınız eğitimin ışığında, her zaman doğruyu, iyiyi ve güzeli arayarak, bu dünyaya farklı bir bakış açısı getirmenizi ve kendinizi sürekli geliştirmenizi bekliyoruz. Bugün burada sizinle birlikte olmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyorum. Hayatınızda başarılar diliyor; her zaman yanınızda olduğumuzu unutmamanızı istiyorum.”

Isparta Valisi Aydın Baruş da şunları kaydetti: “Bugün sizin için gurur günü, bir dönüm noktası. Bu dönüm noktasını çok iyi değerlendirin. Mezun olmak çok güzel bir duygu, emek verdiniz ve bu diplomaları hak ettiniz. Hayat çalışmaktan ibarettir. Kendinizi daha nitelikli hale getirmek için çaba sarf etmeniz gerekiyor. Niteliklerinizi artırmaya gayret gösterin.”

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Daha sonra mezun olmaya hak kazanan SDÜ öğrencileri, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Ayyıldız eşliğinde mezuniyet andını okuyarak keplerini havaya fırlattı.

Okumaya Devam Et

SDÜ ve ISUBÜ

SDÜ QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında Yer Aldı

Yayınlanma

,

Quacquarelli Symonds (QS) Dünya

Quacquarelli Symonds (QS) Dünya Üniversiteleri 2025 yılı sıralaması açıklandı. Süleyman Demirel Üniversitesi, dünya genelinde QS tarafından sıralanmaya hak kazanan 25 Türk üniversitesi arasında 15’inci sırada yer aldı.

Sıralamada, bin 500’den fazla üniversite, “Akademik İtibar”, “İşveren İtibarı”, “Akademisyen-Öğrenci Oranı”, “Akademisyen Başına Atıf Oranı”, “Uluslararası Akademisyen Oranı”, “Uluslararası Öğrenci Oranı”, “Uluslararası Araştırma İşbirliği”, “İstihdam Sonuçları” ve “Sürdürülebilirlik” olmak üzere 9 kategoride değerlendirildi.

Üniversitemiz, 2024 yılında olduğu gibi dünyada 1201-1400 aralığında yer alırken, ülkemizde ise 9 üniversite ile birlikte 15. sırada yer alarak önemli bir başarı elde etti.

Okumaya Devam Et

SON HABERLER

Isparta Ağız ve Diş Isparta Ağız ve Diş
Isparta3 saat önce

Isparta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimliğine; Özer Emin Akduman Atandı

Isparta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimliğine Özer Emin Akduman atandı. Isparta İl Sağlık Müdürlüğüne Dr. Serhat Küçükcoşkun’un atanmasının ardından...

AKP’nin hazırladığı sokak hayvanlarına AKP’nin hazırladığı sokak hayvanlarına
Isparta3 saat önce

CHP’li Halıcı: Yaşananların Sorumlusu Köpekler mi?

AKP’nin hazırladığı sokak hayvanlarına yönelik yasa tasarısı bugün Meclis komisyonunda görüşülmeye başlandı. CHP Isparta Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Hikmet...

17 Temmuz 2024 Çarşamba 17 Temmuz 2024 Çarşamba
Isparta12 saat önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (17.07.2024)

17 Temmuz 2024 Çarşamba günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. ZÜLFİ TAŞCIYALVAÇYALVAÇ CAMİİYALVAÇ MEZARLIĞI17.07.2024 – Öğle Namazına...

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Isparta Belediye Başkanı Şükrü
Isparta12 saat önce

Şükrü Başkan’dan Eğirdir’e Tam Destek

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen beraberinde Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Özler Erdoğan ve Belediye Meclisi Üyesi Abdullah Ergin ve İbrahim...

Ispartalı Alihan Koyak geçirdiği Ispartalı Alihan Koyak geçirdiği
Isparta12 saat önce

Genç Yaşta Trafik Kazasında Hayatını Kaybetti

Ispartalı Alihan Koyak geçirdiği trafik kazası sonucunda genç yaşta hayatını kaybetti. Isparta’nın Şarkikaraağaç İlçesine bağlı Gedikli Köyü’nden olan ve Antalya’nın...

15 Temmuz Demokrasi ve 15 Temmuz Demokrasi ve
Isparta1 gün önce

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Akşam Programı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri akşam düzenlenen bir dizi etkinlikle devam etti. Isparta Belediyesi önünden başlayan kortejle...

16 Temmuz 2024 Salı 16 Temmuz 2024 Salı
Isparta1 gün önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (16.07.2024)

16 Temmuz 2024 Salı günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. NURİTTİN EFEYENİCE MAH.117 CAD.NO:139DOĞANCI CAMİİYENİCE MEZARLIĞI16.07.2024 –...

15 Temmuz Demokrasi ve 15 Temmuz Demokrasi ve
Isparta2 gün önce

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Isparta’da bir dizi etkinlik ve anma programı düzenlendi. 15 Temmuz Demokrasi ve...

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü
Isparta2 gün önce

Isparta Polis Asayiş Bülteni: FETÖ’den Aranan Şahıs Yakalandı

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Manisa Adli Makamlarınca FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçundan 8 Yıl 9 Ay kesinleşmiş...

15 Temmuz 2024 Pazartesi 15 Temmuz 2024 Pazartesi
Isparta3 gün önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (15.07.2024)

15 Temmuz 2024 Pazartesi günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. FATMA ÇEVİKGÜLİSTAN MAH.111 CAD.NO:246ASRİ MEZARLIK CAMİİASRİ MEZARLIK15.07.2024...

Popüler