Bağlantıda Kalın

Isparta

Vali Baruş, Çok Sert Uyarılarda Bulundu

Yayınlanma

,

1-7 Haziran Çevre Haftası

1-7 Haziran Çevre Haftası dolayısıyla Gölcük Tabiat Parkı’nda doğa yürüyüşü ve çevre temizliği etkinliğine katılan Vali Baruş, çevre temizliği yaparken karşılaştığı manzaralar sonrasında çok sert uyarılarda bulundu.

Isparta’nın en eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Gölcük Tabiat Park’ında doğa severler, kamu kurum ve kuruluş müdürleriyle çevre yürüyüşü yapan Vali Baruş ardından parkın günübirlik piknik alanında çevre temizliği gerçekleştirdi. Çevreye gelişigüzel kırılarak atılmış cam şişeleri ve piknik yapanların bıraktığı çöpleri toplayan Vali Baruş daha sonra bazı açıklamalarda bulundu.

“Gelecek nesillerimize, içinde yaşayabilecekleri güzellikte ve sağlıkta bir çevre bırakamazsak bize beddua ederler”

Vali Baruş “Burada şuna dikkat çekmek istiyoruz. Doğa hepimizin, hepimizin bir dünyası var. Bu yıl, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın sloganı bu. Doğaya, bu dünyaya hep birlikte sahip çıkmamız lazım. Bu doğayı biz hazır bulmadık. Geçmiş tarihlerde yaşamış atalarımızdan, dedelerimizden, babalarımızdan emanet aldık. Bu doğayı, bu emaneti de en güzel şekilde gelecek nesillere, çocuklarımıza, torunlarımıza teslim etmek zorundayız. Doğaya zarar vererek, onu çöp içinde bırakarak, dikkat etmeden, yangına sebebiyet verebilecek maddeleri duyarsızca doğaya atarak bunu yapmamalıyız. Eğer gelecek nesillerimize, içinde yaşayabilecekleri güzellikte ve sağlıkta bir çevre bırakamazsak bize beddua ederler. Onun için çok dikkatli olmak zorundayız.

“Bu ahlak düşkünü diyebileceğimiz varlıklar, maalesef ormanlarımızı çok ciddi risk altına atıyor”

Gölcük gölü ve etrafı gerçekten Isparta’nın eşsiz güzelliklerinden birisine sahip. İklim değişikliği ve sıcaklık artışı nedeniyle, şu anda içinde bulunduğumuz hava bile 30 derecenin üzerinde, göl seviyesinde ciddi bir düşme var. Maksimum seviyeden yaklaşık 8 metre aşağıda yani kuraklığın ve iklim değişikliğinin ne kadar etkisi olduğunu buradan görebiliyoruz. Hava sıcaklıkları arttı, orman yangını riski yükseldi ve bunun için de Haziran’ dan itibaren Isparta Valiliği olarak ormanlık alanlara girişi, izin dışında yasakladık. Mülki amirliklerden alınacak izin dışında yasakladık. Belirli faaliyetleri yürüten arıcılarımız, tarımla uğraşan köylülerimiz hariç olmak üzere tabii ki. Sadece Milli Parklar, tabiat parkları ve resmi olarak ilan edilmiş piknik alanlarında insan girişini serbest bıraktık. Fakat havalar çok sıcak gidiyor. Bir de duyarsızlık da var. Şu anda topladığımız çöplerden de görüyoruz. Maalesef doğaya karşı çok ciddi bir duyarsızlık var. Buraları kullanan insanlardan dolayı yangın tehlikesi var. Gerek duyarsak kritik günlerde de piknik alanları dahil olmak üzere ateş yakmayı yasaklayacağız. Çünkü sadece piknik alanlarında değil, orman içindeki diğer yerlerde de ateş yakılmış, onu görüyoruz. Piknik yapılmış piknik yapılan yerin etrafı çöpler içerisinde bırakılmış. Duyarsızca şişeler atılmış, bu şişeleri kırarak atıyorlar. Bu ahlak düşkünü diyebileceğimiz varlıklar, maalesef ormanlarımızı çok ciddi risk altına atıyor. Yani içtiği içeceğin, alkolün şişesini patlatarak doğanın içerisine bırakıyor. Bu kadar duyarsızlık, bu kadar insan dışı bir davranış olamaz, insan bile demek istemiyorum bunu yapanlara. Ya orada bir yangın çıksa, ki biz şişeleri toplarken, cam parçalarını toplarken elimiz yanıyor. Şu anda şu sıcakta poşetin içerisine koydu arkadaşlarımız poşeti eritti, poşet delindi. O kadar kızmış ki bu şişe parçaları düşünün bunun kuru otların içerisinde bulunduğunu, bu şişe parçası çok kolay yangın çıkarabilecek bir potansiyele sahip.

“Doğaya kıyanlara insan demek istemiyorum”

Onun için buradan tüm Ispartalı kardeşlerimize, vatandaşlarımıza sesleniyorum. Ormanlarımıza merhamet edelim, ormanlarımıza kıymayalım. Bunlar gelecek nesillere emanet edeceğimiz güzellikler. Bu doğa içerisinde yaşadığımız için de şükredelim. Çok güzel bir doğaya sahibiz. Bu doğaya kıyanlara insan demek istemiyorum. Onu tehlikeye atanlara insan demek istemiyorum. Bu duyarsızlık bizi nereye kadar götürür, hangi tehlikeler altına atar onu da tahmin etmek istemiyorum.

Jandarma Denetim Yapacak, Ceza Uygulanacak

Gölcük gölü etrafında ve diğer tabiat parklarında piknik yapmayı serbest bıraktık ancak biraz önce belirttiğim gibi pikniğe ayrılan alanların dışında da ateş yakıldığını gördük. Bu kesinlikle yasak. Hafta sonları jandarmamız burada çok sıkı bir denetim yapacak. Eğer piknik mangal yakacak alanların dışında ateş yakana rastlarlarsa ceza uygulayacaklar. Valiliğimizin aldığı karar gereği yine piknik yaptığı yerde çöplerini bırakanlara da ceza uygulanacak. Bu konuda çok keskin gitmemiz lazım. Çok sert gitmemiz lazım. Başka türlü bunun önünü alamayız. Dolayısıyla buraya pikniğe gelecek vatandaşlarımızın son derece dikkatli olmaları lazım. Hafta sonları çok kalabalık oluyor burası. Etrafımızdaki doğal varlığı görüyorsunuz, güzellikleri görüyorsunuz ya bir yangın çıksa bu güzellikler yok olsa gidecek neremiz var. Isparta’ya en yakın alanlardan birisi burası. Doğayı bu kadar lütfen hor kullanmayalım. Doğaya merhamet edelim. Merhamet etmezsek kendimiz acınacak hale düşeriz. Bu güzellikleri de bir daha bulamayız. Onun farkında olalım. Dünya Çevre Haftası münasebetiyle tüm vatandaşlarımızın haftasını tebrik ediyorum. Burada yaptığımız faaliyetin de doğaya zarar verme ve çevreyi kirletme anlamındaki faaliyetler konusunda vatandaşlarımızın çok daha duyarlı olması için bir vesile olmasını temenni ediyorum. Tüm vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımızı sunuyorum” dedi.

Vali Baruş, konuşmasının ardından Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden sıfır atık eğitimine katılan 4 öğrenciye teşekkür belgesi verdi.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (14.07.2024)

Yayınlanma

,

14 Temmuz 2024 Pazar

14 Temmuz 2024 Pazar günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

GÜLTEN EKEN
H.SULTAN MAH.3429 SK.NO:5 K:5
H.SULTAN CAMİİ
H.SULTAN MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

MEMİŞ SEZER
KARAAĞAÇ MAH.134 CAD.NO:5 / 3
SÜTDEDE CAMİİ
H.SULTAN MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

İBRAHİM ZÜMRE
Y.ŞEHİTLER MAH.2930 SK.NO:2 / 2
ASRİ MEZARLIK CAMİİ
ASRİ MEZARLIK
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

HÜSEYİN BİLTEN
FATİH MAH.4529 SK.NO:20
EĞİRDİR / BARLA / BOYALI CAMİİ
EĞİRDİR / BARLA MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

KAMİL GÖRGÜLÜ
EĞİRDİR / BEDRE
EĞİRDİR / BEDRE CAMİİ
EĞİRDİR / BEDRE MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

GÜLBAHAR MIZRAK
YALVAÇ / KÖRKÜLER KÖYÜ
YALVAÇ / KÖRKÜLER KÖY CAMİİ
YALVAÇ / KÖRKÜLER KÖY MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

PERİHAN SARI
AFYONKARAHİSAR / DİNAR / HAYDARLI
AFYONKARAHİSAR / DİNAR / HAYDARLI CAMİİ
AFYONKARAHİSAR / DİNAR / HAYDARLI MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

HURİYE İNCE
SÜTÇÜLER / ŞEYHLER KÖYÜ
SÜTÇÜLER / ŞEYHLER KÖY CAMİİ
SÜTÇÜLER / ŞEYHLER KÖY MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

HÜSEYİN ÇALIŞIR
KADILAR KÖYÜ
KADILAR / KOLCUBELİ CAMİİ
KADILAR KÖY MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

AHMET ŞENYURT
SÜTÇÜLER / MERKEZ
SÜTÇÜLER / SEFELER CAMİİ
SÜTÇÜLER / MERKEZ MEZARLIĞI
14.07.2024 – İkindi Namazına Müteakiben

Okumaya Devam Et

Isparta

48 Yaşında Amansız Hastalığa Yenik Düştü

Yayınlanma

,

Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki

Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki inşaat ustası Hüseyin Çalışır, yakalandığı amansız hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

Merhumun cenazesi, yarın merkez Kadılar Köyü Kolcubeli Camii’nde öğle namazını müteakip Kolcubeli Mezarlığı’na defnedilecek.

Okumaya Devam Et

Isparta

Düğüne Giderken Kazada Yaşamını Yitirdi

Yayınlanma

,

Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe

Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe gitmek için yola çıkan 54 yaşındaki Osman Demirbilek, Konya’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

Edinilen bilgilere göre, Osman Demirbilek’in kullandığı 32 AT 903 plakalı otomobil, Yunak-Ankara kara yolu üzerinde karşı yönden gelen otomobille çarpıştı. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen sağlık ekipleri, sürücü Osman Demirbilek’in hayatını kaybettiğini belirledi.

Kazada yaşamını yitiren Demirbilek’in cenazesi Eğirdir İlçesine bağlı Gökçehöyük Köyü’nde toprağa verilecek.

Okumaya Devam Et

SON HABERLER

14 Temmuz 2024 Pazar 14 Temmuz 2024 Pazar
Isparta8 saat önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (14.07.2024)

14 Temmuz 2024 Pazar günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. GÜLTEN EKENH.SULTAN MAH.3429 SK.NO:5 K:5H.SULTAN CAMİİH.SULTAN MEZARLIĞI14.07.2024...

Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki
Isparta8 saat önce

48 Yaşında Amansız Hastalığa Yenik Düştü

Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki inşaat ustası Hüseyin Çalışır, yakalandığı amansız hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Merhumun cenazesi, yarın merkez Kadılar Köyü...

Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe
Isparta9 saat önce

Düğüne Giderken Kazada Yaşamını Yitirdi

Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe gitmek için yola çıkan 54 yaşındaki Osman Demirbilek, Konya’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Edinilen bilgilere...

CHP Isparta Milletvekili Hikmet CHP Isparta Milletvekili Hikmet
Isparta1 gün önce

Kadir Dede Son Yolculuğuna Uğurlandı

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı’nın Danışmanı Kadir Dede, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Kadir Dede, yakalandığı amansız hastalıkla mücadelesini dün...

Isparta’da bisikletiyle seyir halindeyken Isparta’da bisikletiyle seyir halindeyken
Isparta1 gün önce

Otomobilin Çarptığı Bisiklet Sürücüsü Yaşamını Yitirdi

Isparta’da bisikletiyle seyir halindeyken otomobil çarpması sonucu ağır yaralanan İbrahim Güngör, hastanede yaşamını yitirdi. Kaza dün saat 09.00 sıralarında meydana...

Isparta’da Özel Halk Otobüsü Isparta’da Özel Halk Otobüsü
Isparta1 gün önce

Isparta’da Halk Otobüsü Ücretleri Zamlandı

Isparta’da Özel Halk Otobüsü ücretlerine bugünden itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı. Yeni tarifeye göre 10 lira olan Gülkent Kartlı...

13 Temmuz 2024 Cumartesi 13 Temmuz 2024 Cumartesi
Isparta1 gün önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (13.07.2024)

13 Temmuz 2024 Cumartesi günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. KADİR DEDEDAVRAZ MAH.5902 SK.NO:2 – 4BMÜFTÜLÜK CAMİİH.SULTAN...

6. Bölge Esnaf ve 6. Bölge Esnaf ve
Isparta2 gün önce

Başkan Tural’dan Bölge Müdürü Özdemir’e hayırlı olsun ziyareti

6. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Tural, Orman Bölge Müdürlüğü görevine atanan Ali Özdemir’e hayırlı...

Isparta Belediyesi, Prof. Dr. Isparta Belediyesi, Prof. Dr.
Isparta2 gün önce

Halı ve Kilim Müzesi Ek Binası Turizme Kazandırılacak

Isparta Belediyesi, Prof. Dr. Turan Yazgan Etnografya Halı ve Kilim Müzesi ek binasında zanaatkarlar ve kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünlerin tanıtımını...

Isparta Ticaret ve Sanayi Isparta Ticaret ve Sanayi
Isparta2 gün önce

Isparta’nın Su Kaynakları 6 Yıl Sonra Yüzde 15 Azalacak

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ‘İklim Değişikliği Kaynaklı Afetler ve Isparta Semineri’ büyük ilgi gördü. Süleyman Demirel Üniversitesi...

Popüler