Bağlantıda Kalın

Isparta

GÜLBİRLİK’ten üreticiye kilo başına 4 lira 57 kuruş kar payı

Yayınlanma

,

Birliğe bağlı 6 Kooperatifin

Birliğe bağlı 6 Kooperatifin Kongresini daha önce gerçekleştiren Gülbirlik’in 2023 dönemine ilişkin mali genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. Genel Kurulda alınan en önemli kararların başında 2023 yılına ilişkin elde edilen gelirden gül üreticilerine kilo başına 4 lira 57 kuruş kar payı verilmesi yer aldı. Böylece 2023 yılı gülçiçeği taban fiyatı toplamda 55 lira 77 kuruşa yükselmiş oldu. Gülbirlik geçtiğimiz yıl üreticilere kilo başına 51 lira 20 kuruş ödemede bulunmuştu.

Kısa adı GÜLBİRLİK olan ve yaklaşık 5 bin ortağı bulunan Gül, Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin Seçimli Genel Kurulu dün Birlik toplantı salonunda gerçekleştirildi. 58 .Olağan Genel Kurulu’nda Divan Başkanlığını Keçiborlu Kooperatif Başkanı Selahattin Kargılı yaptı. 2023 iş yılı faaliyet raporu Yönetim Kurulu başkanı Mahmut Demir tarafından okundu.

Bakanlık temsilcisinin yanı sıra Gülbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Genel Müdür İbrahim Işıdan ve Birliğe bağlı Kooperatif Başkanları ve delegelerin katıldığı kongrede Gülbirliğin 2023 yılı çalışmaları değerlendirildi. Olgun bir havada geçen mali kongrede konuşan Gülbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir, personel durumuna ilişkin bilgi verirken, “6 seçilmiş, 1 Genel Müdür olarak 7 yönetim kurulu, 2 Adet Genel Müdür Yardımcısı, 1 Adet Kooperatifler Ürün Alımları ve Fabrika İşletme Müdürü, 1 Adet Ziraat Mühendisi, 1 Adet Özel Kalem Müdürü, 1 Adet Muhasebe Elemanı, 3 Adet Gülyağı Eksperi, 1 Adet Eksper Yardımcısı, 5 Adet Fabrika görevlileri 1 Adet kısmı süreli görev yapan işyeri hekimimiz olmak üzere 17 kişidir. Bunların dışında kampanya döneminde ihtiyaç olduğu kadar mevsimlik işçiler çalıştırılmaktadır” dedi.

2023 YILI GÜL ALIM KAMPANYASI 57 GÜN SÜRDÜ

Geçtiğimiz yılki gülçiçeği kampanya dönemine ilişkin bilgiler de veren Demir, “2023 Yılı gül çiçeği kampanya hazırlıkları 28.03.2023 Tarih ve 5/1 sayılı yönetim kurulu kararına göre rekolte beyannameleri alımına başlanarak hazırlık yapılmıştır. 05.05.2023 tarihli yönetim kurulu kararı ile alınan beyannameleri uygunluğu ile kampanya hazırlıkları tamamlanmıştır.Birliğimizin yurt dışındaki ticari faaliyetlerimizin devam ettiği firmaların ticari ilişkileri bulunan markalarca başlatılan ve finansa edilen “Gülün Geleceğini Hasat Etme Projesine” 2 (iki) yıl süreli katıldık. Tüm görevli arkadaşlarımız ekipler halinde kampanya boyunca sahada ve toplantılarda bulunuldu. Birliğimiz 2023 yılı gül çiçeği kampanyası 21.05.2023 tarihinde başlamış 57 gün süren alımlar 14.07.2023 tarihinde sona ermiştir. Alınan güller kooperatiflerimiz vasıtası ile 39 gün alım merkezlerinden Birlik araçları ve kiralanan araçlarla Kılıç ve Güneykent Gülyağı Fabrikalarına sevk edilerek gülyağı, gül konkreti, gülsuyu mayası ve fenil etil alkol üretimi yapılmıştır” dedi.

DEPREMZEDELERE KARINCA KARARINCA YARDIMDA BULUNDUK

Demir, “06.02.2023 tarihinde ülkemizin başına gelen 11 ili kapsayan deprem felaketi tüm ülkemizde olduğu gibi bizleri de derinden üzmüştür. Yapılan kampanyaya ROSENSE ve GÜLBİRLİK olarak karınca kararınca firmalarımız adına ayrı ayrı o günün şartlarında 35’er bin lira valilik AFAD Müdürlüğüne yardım yapılmıştır.

Bunların yanında hizmet binamız bahçesinde bulunan ROSENSE hammaddeleri deposunun çatısı yağış ve fırtınalarda yağmur, toz, toprak olmaya başladığından çatı sandviç panel ile kapatılıp sağlıklı hale getirildi. İslamköy fabrikamızdaki sondaj uzun yıllar kullanıldığından suyun seviyesi düşüp yetersiz olmaya başladığı kuyu derinliği tespit ettirilip ek borularla yeni ve güçlü derin kuyu pompası alınıp salındı ihtiyacımızı giderdik. Kılıç Gülyağı Fabrikamız 2023 yılında kampanyada doğalgaz bağlantıları tamamlanıp kullanılmaya başlandı. İslamköy Fabrika sahasındaki organik deneme gül bahçesinden 4.dönem gül hasatı 23 yılında hasat edilmiş olup ECOCERT Firması kontrolünde yürütülen gül çiçeği ve gülyağı organik sertifikamız 2023 yılında da alınmış ve süreç devam etmektedir. İslamköy Fabrikamızda konkret imalatında kullanılan HEKZAN gazı yanıcı olduğu için tanklar toprak altında tutulmasına rağmen zaman zaman kaçak oluştuğu ve normal yollardan anlaşılamadığından algılayıcı HEKZAN gaz detektörlerinden 2 Adet alınıp kullanılmaya başlanmıştır. Güneykent Fabrika sahasındaki müze yanına 250 kişilik kahvaltı Salonu ve Fabrika görevlisi için lojman yapımı planlandı.

EKOTURİZM GELİŞTİRME Fonundan 3 milyon TL Faizsiz Kredi temin edilerek yaptırılan proje ihale edildi. 4.600.000-TL+KDV’ye anlaşma yapıldı. Kalan kısmı Birliğimizce karşılanacak olup yapımı bitmiş olarak mevsiminde hizmete sokulacaktır.

İzni alınmış Güneş Enerji işi Kılıç Fabrikası çatısına kampanya sonunda başlanıp tamamlanacaktır. Bu iş için 2 yerden hibe ve kredi temini çalışmalarımız devam ediyor. Sonuçlarını bekliyoruz. Kılıç Gülyağı Fabrikamız çiçek kazanlarının ön güğüm ve bağlantılarının ilk yapıldığından ( 1977 ) yılından bu zamana kadar kullanılmıştır. Ama günümüzde bakır yerine krom ön güğümlerinin eklerinin daha verimli ve daha çabuk ısındığı için 2 Adet kazandaki güğüm ve ekleri geçen yıllarda denendi. Sonuç olumlu olduğundan tüm ön güğüm ve bağlantıları kroma çevrildi. İşçiliği birliğimiz teknik personelince yapıldı. Sökülen bakır ön güğüm ve eklerinin hurdaları teklif alınmak sureti ile satıldı. Krom bedelleri buradan karşılandı. Şimdi tamamı krom olarak hizmete hazır hale getirildi.2023 kampanya döneminde daha önce ön ödeme planlaması yaptığımızı ve zamanı gelince günün şartlarına göre yapılacağını izah etmiş ve ödemeyi yapmıştık. 2024 yılı gül çiçeği için yine ön ödeme çalışması ve hazırlığımızı yapıyoruz. O zamanın durumuna göre belirleyip ödemeyi kampanya sonuna doğru yapma azmindeyiz. 2024 yılı gül çiçeği aidatı da dünya piyasaları ve sektörün durumuna bağlı olarak gülyağı ve gül konkreti, diğer ürünlerin satış fiyatları sonunda her yıl olduğu gibi tespit ve ilan edilecektir.”

GENEL MÜDÜR İBRAHİM IŞIDAN: SEZON İÇİN FABRİKALARIMIZI ÜRETİME HAZIR HALE GETİRDİK

Gülbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir’in faaliyet raporunu okumasının ardından bilançolar okundu. Genel Müdür İbrahim Işıdan tarafından delegelere kozmetik tesisinde yapılan çalışmalara ilişkin bilgilendirmeler yapıldı ve yaklaşan gül çiçeği kampanyası ile ilgili yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler verildi. Işıdan, gül çiçeği kampanyasının muhtemelen Mayıs ayının başlarında başlamasını tahmin ettiklerini söyledi. Işıdan, Rosense olarak katma değerli ürünler yapacaklarını, bu yönde çalışmalar yapacaklarını ifade etti. Işıdan, Gülbirlik olarak Gül Turizmine de katkı sağlayacaklarını ve bu yöndeki faaliyet alanlarının genişletileceğini söyledi. Işıdan, “Çok değerli arkadaşlar, 2024 yılı gül çiçeği hasat sezonuna yakında başlamış olacağız. Bizler, sezon için fabrikalarımızı üretime hazır hale getirdik. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Yeni kampanya dönemimizin kazasız belasız bir şekilde sonuçlanmasını ve şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİLERE KAR PAYI VERİLECEK

Gülbirlik’in Mali Kongresinde en önemli gündem maddelerinden birisi de geçtiğimiz yıl kardan üreticilere ne kadar kar payı verileceğine yönelik konuydu. Bu konu üzerinde görüşlerini belirten Gülbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir, geçtiğimiz yıl Gülbirlik olarak üreticilere kilo başına 51 lira 20 kuruş ödemede bulunduklarını hatırlatarak, “Şimdi yasa gereği 2023 yılı karımızdan ortaklarımıza kar payı vereceğiz. Hesaplar yeni çıktığı için kar payı dağıtılması yine gündeme gelmiş durumdadır, bu konuda herhangi bir gecikte sözkonusu değildir. Bu duruma göre kilo başına üreticilere en düşük 2 lira 28 kuruş en fazla da 4 lira 57 kuruş dağıtmak durumundayız. Bunu sizlerin oyları belirleyecek” dedi. Daha sonra yapılan oylamada geçtiğimiz yılki kardan dolayı üreticilere kilo başına 4 lira 57 kuruş kar payı dağıtılmasına karar verildi. Böylece 2023 yılı gülçiçeği fiyatı 55 lira 77 kuruşa yükselmiş oldu.

ÖDEMELER MAYIS AYININ İLK HAFTASI BAŞLAYACAK

Bu arada alınan karar gereği üreticilere yapılacak olan kar payı ödemelerinin Mayıs ayının ilk haftasından itibaren başlaması bekleniyor. Kooperatifler kanalıyla üreticilere peşin olarak yapılacak ödemeler kısa sürede tamamlanacak.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (14.07.2024)

Yayınlanma

,

14 Temmuz 2024 Pazar

14 Temmuz 2024 Pazar günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

GÜLTEN EKEN
H.SULTAN MAH.3429 SK.NO:5 K:5
H.SULTAN CAMİİ
H.SULTAN MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

MEMİŞ SEZER
KARAAĞAÇ MAH.134 CAD.NO:5 / 3
SÜTDEDE CAMİİ
H.SULTAN MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

İBRAHİM ZÜMRE
Y.ŞEHİTLER MAH.2930 SK.NO:2 / 2
ASRİ MEZARLIK CAMİİ
ASRİ MEZARLIK
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

HÜSEYİN BİLTEN
FATİH MAH.4529 SK.NO:20
EĞİRDİR / BARLA / BOYALI CAMİİ
EĞİRDİR / BARLA MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

KAMİL GÖRGÜLÜ
EĞİRDİR / BEDRE
EĞİRDİR / BEDRE CAMİİ
EĞİRDİR / BEDRE MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

GÜLBAHAR MIZRAK
YALVAÇ / KÖRKÜLER KÖYÜ
YALVAÇ / KÖRKÜLER KÖY CAMİİ
YALVAÇ / KÖRKÜLER KÖY MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

PERİHAN SARI
AFYONKARAHİSAR / DİNAR / HAYDARLI
AFYONKARAHİSAR / DİNAR / HAYDARLI CAMİİ
AFYONKARAHİSAR / DİNAR / HAYDARLI MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

HURİYE İNCE
SÜTÇÜLER / ŞEYHLER KÖYÜ
SÜTÇÜLER / ŞEYHLER KÖY CAMİİ
SÜTÇÜLER / ŞEYHLER KÖY MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

HÜSEYİN ÇALIŞIR
KADILAR KÖYÜ
KADILAR / KOLCUBELİ CAMİİ
KADILAR KÖY MEZARLIĞI
14.07.2024 – Öğle Namazına Müteakiben

AHMET ŞENYURT
SÜTÇÜLER / MERKEZ
SÜTÇÜLER / SEFELER CAMİİ
SÜTÇÜLER / MERKEZ MEZARLIĞI
14.07.2024 – İkindi Namazına Müteakiben

Okumaya Devam Et

Isparta

48 Yaşında Amansız Hastalığa Yenik Düştü

Yayınlanma

,

Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki

Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki inşaat ustası Hüseyin Çalışır, yakalandığı amansız hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

Merhumun cenazesi, yarın merkez Kadılar Köyü Kolcubeli Camii’nde öğle namazını müteakip Kolcubeli Mezarlığı’na defnedilecek.

Okumaya Devam Et

Isparta

Düğüne Giderken Kazada Yaşamını Yitirdi

Yayınlanma

,

Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe

Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe gitmek için yola çıkan 54 yaşındaki Osman Demirbilek, Konya’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

Edinilen bilgilere göre, Osman Demirbilek’in kullandığı 32 AT 903 plakalı otomobil, Yunak-Ankara kara yolu üzerinde karşı yönden gelen otomobille çarpıştı. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen sağlık ekipleri, sürücü Osman Demirbilek’in hayatını kaybettiğini belirledi.

Kazada yaşamını yitiren Demirbilek’in cenazesi Eğirdir İlçesine bağlı Gökçehöyük Köyü’nde toprağa verilecek.

Okumaya Devam Et

SON HABERLER

14 Temmuz 2024 Pazar 14 Temmuz 2024 Pazar
Isparta9 saat önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (14.07.2024)

14 Temmuz 2024 Pazar günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. GÜLTEN EKENH.SULTAN MAH.3429 SK.NO:5 K:5H.SULTAN CAMİİH.SULTAN MEZARLIĞI14.07.2024...

Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki
Isparta9 saat önce

48 Yaşında Amansız Hastalığa Yenik Düştü

Isparta’da yaşayan 48 yaşındaki inşaat ustası Hüseyin Çalışır, yakalandığı amansız hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Merhumun cenazesi, yarın merkez Kadılar Köyü...

Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe
Isparta10 saat önce

Düğüne Giderken Kazada Yaşamını Yitirdi

Isparta’dan Ankara’ya yakının düğününe gitmek için yola çıkan 54 yaşındaki Osman Demirbilek, Konya’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Edinilen bilgilere...

CHP Isparta Milletvekili Hikmet CHP Isparta Milletvekili Hikmet
Isparta1 gün önce

Kadir Dede Son Yolculuğuna Uğurlandı

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı’nın Danışmanı Kadir Dede, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Kadir Dede, yakalandığı amansız hastalıkla mücadelesini dün...

Isparta’da bisikletiyle seyir halindeyken Isparta’da bisikletiyle seyir halindeyken
Isparta1 gün önce

Otomobilin Çarptığı Bisiklet Sürücüsü Yaşamını Yitirdi

Isparta’da bisikletiyle seyir halindeyken otomobil çarpması sonucu ağır yaralanan İbrahim Güngör, hastanede yaşamını yitirdi. Kaza dün saat 09.00 sıralarında meydana...

Isparta’da Özel Halk Otobüsü Isparta’da Özel Halk Otobüsü
Isparta1 gün önce

Isparta’da Halk Otobüsü Ücretleri Zamlandı

Isparta’da Özel Halk Otobüsü ücretlerine bugünden itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı. Yeni tarifeye göre 10 lira olan Gülkent Kartlı...

13 Temmuz 2024 Cumartesi 13 Temmuz 2024 Cumartesi
Isparta1 gün önce

Isparta’da Bugün Vefat Edenler (13.07.2024)

13 Temmuz 2024 Cumartesi günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz. KADİR DEDEDAVRAZ MAH.5902 SK.NO:2 – 4BMÜFTÜLÜK CAMİİH.SULTAN...

6. Bölge Esnaf ve 6. Bölge Esnaf ve
Isparta2 gün önce

Başkan Tural’dan Bölge Müdürü Özdemir’e hayırlı olsun ziyareti

6. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Tural, Orman Bölge Müdürlüğü görevine atanan Ali Özdemir’e hayırlı...

Isparta Belediyesi, Prof. Dr. Isparta Belediyesi, Prof. Dr.
Isparta2 gün önce

Halı ve Kilim Müzesi Ek Binası Turizme Kazandırılacak

Isparta Belediyesi, Prof. Dr. Turan Yazgan Etnografya Halı ve Kilim Müzesi ek binasında zanaatkarlar ve kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünlerin tanıtımını...

Isparta Ticaret ve Sanayi Isparta Ticaret ve Sanayi
Isparta2 gün önce

Isparta’nın Su Kaynakları 6 Yıl Sonra Yüzde 15 Azalacak

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ‘İklim Değişikliği Kaynaklı Afetler ve Isparta Semineri’ büyük ilgi gördü. Süleyman Demirel Üniversitesi...

Popüler